Czym zajmuje się doradca finansowy?

[REKLAMA]

Coraz więcej osób w Polsce słyszało o doradztwie finansowym. Można więc śmiało powiedzieć, że w dzisiejszych czasach doradztwo finansowe staje się coraz popularniejsze. Powoli, ale sukcesywnie zaczyna wypierać z rynku relikty zamierzchłych czasów – irytującą i nachalną akwizycję i równie nachalną sprzedaż produktową. No dobrze, ale czym tak dokładnie jest doradztwo finansowe? Na czym polega jego istota? I dlaczego w Polsce ciągle wcale jeszcze nie tak dużo podmiotów zajmuje się tego typu zajęciem. Nadal jest to dosyć niezagospodarowana nisza. A przy okazji – bardzo ciekawa. Taką, którą warto poznać nieco bliżej. A przynieść ona może naprawdę wiele korzyści.

Doradca finansowy – czyli kto?

Amerykańskie określenie „doradcy finansowego” to „finance planner”. Gdyby przełożyć to dosłownie na język polski – otrzymalibyśmy planistę finansowego. I to chyba najlepiej oddaje istotę całej rzeczy. Mamy do czynienia bowiem ze swoistym planowaniem. Planowaniem czego? Finansów osobistych, rzecz jasna. I choć nie zawsze można standardy amerykańskie czy nawet standardy, które obowiązują w Europie Zachodniej przyrównywać do realiów, które są w Polsce. Jednakże – w tym przypadku zdecydowanie by wypadało uczynić w ten sposób.

Choć w Polsce często „doradca finansowy” kojarzy się z akwizytorem usług finansowych. Właściwie – właśnie dlatego, że w Polsce często „doradca finansowy” kojarzy się z akwizytorem usług finansowych, należy ze wszystkich sił pracować nad tym, żeby zmienić to postrzeganie. Zmienić tę opinię, która pokutuje w ludzkich umysłach. Dlaczego? Z tego prostego powodu, że ta opinia nie ma tak naprawdę nic wspólnego z prawdą.

No dobrze. Wiemy już kim nie jest doradca finansowy. Wiemy też jak mimo tego jest postrzegany. Jedną z rzeczy, których jeszcze nie wyjaśniliśmy jest ta najważniejsza – kim w takim razie jest doradca finansowy? I co oznacza to, że jest planistą osobistych finansów?
Doradca finansowy to osoba, która jest nastawiona przede wszystkim na pracę z klientem i jego zadowolenie. To osoba starannie wykształcona, która umiejętnie porusza się po meandrach zagadnień finansowych.

czym-zajmuje-sie-doradca-finansowy

Zna się na na rynku finansowym i doskonale orientuje co i jak. Jednak nie wolno zapominać o jeszcze jednym typie umiejętności, które są naprawdę bardzo ważne dla każdego doradcy finansowego. A przynajmniej – powinny być bardzo ważne dla każdego dobrego doradcy finansowego. Takiego, który nastawiony jest na osiągnięcie sukcesu w tej branży. O jakich umiejętnościach mowa?

Oczywiście o tak zwanych kompetencjach miękkich, w skład których wchodzi na przykład empatia czy inteligencja emocjonalna. Bez tych czynników, nawet jeżeli człowiek ma olbrzymią wiedzę na temat finansów i rynku usług finansowego jako takiego – nie odnajdzie się w zawodzie doradcy finansowego.

A nie odnajdzie się, dlatego że najważniejszą rzeczą w zawodzie doradcy finansowego jest umiejętność budowania zaufania. Trudno przecież wyobrazić sobie kogoś, kto chce budować swoją finansową przyszłość z kimś, komu nie potrafi zaufać.

Więcej informacji
Publikację przygotował Niezależny Doradca Kredytowy Tomasz Wostal – kredyty to nasza specjalność.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *