Kredyt mieszkaniowy a kredyt hipoteczny, jakie różnice?

[REKLAMA]

Często terminów „kredyt hipoteczny” i „kredyt mieszkaniowy” używamy zamiennie. Jednak czy słusznie? Czy to rzeczywiście to samo? A jeżeli nie, to jakie właściwie są różnice? I który z tych kredytów wybrać w naszej konkretnej sytuacji? Za chwilę postaramy się to jasno i przejrzyście wytłumaczyć.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest takim rodzajem kredytu, który przeznacza się na cele mieszkaniowe. W formie zabezpieczenia takiej umowy występuje dom czy też mieszkanie, zakupione z pieniędzy z tego kredytu. W przypadku, gdy kredytobiorca staje się niewypłacalny, owa nieruchomość zostaje po prostu przejęta przez bank. Dom bądź mieszkanie zostaje zlicytowane, a uzyskane z tego środki finansowe stanowią dla banku rekompensatę za poniesione straty finansowe.

 

Oczywiście taki kredyt jest zobowiązaniem długoletnim, dlatego nie dostaje się go od ręki. Bank skrupulatnie sprawdzi najpierw naszą zdolność kredytową i zagłębi się w naszą przeszłość, by ocenić, jakim typem płatnika jesteśmy.

 

Naturalnie ważne są tutaj urzędowe formalności, trzeba się więc w nich dobrze orientować. Hipoteka stanowiąca dla banku zabezpieczenie ustanawiana jest na wniosek, który musimy złożyć w odpowiednim sądzie rejonowym. Wniosek taki nie wygasa samoistnie po spłacie kredytu. To my musimy pofatygować się do wydziału ksiąg wieczystych z zaświadczeniem z banku. Będzie to też wymagało uiszczenia stosownej opłaty skarbowej.

 

Czym jest kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy to kredyt, który można przeznaczyć wyłącznie na cele mieszkaniowe. Zabezpieczony jest hipoteką z wpisem w księdze wieczystej. Jeżeli mamy do czynienia z rynkiem pierwotnym i nie występuje możliwość dokonania wpisu, kredyt taki ubezpiecza się lub obciąża wyższą marżą do momentu dokonania wpisu. W poszukiwaniu najlepszej oferty kredytu mieszkaniowego pomocne są porównywarki takie jak https://direct.money.pl/kredytymieszkaniowe/ – warto z nich korzystać, bo wybór odpowiedniego kredytu nie zawsze jest prosty.

Jaka jest różnica między kredytem hipotecznym a mieszkaniowym?

Po zapoznaniu się z powyższymi objaśnieniami, może się wydawać, że właściwie kredyt mieszkaniowy to to samo co hipoteczny. Ale to nie jest prawda. A przynajmniej nie do końca. Owszem, kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym, ale nie każdy kredyt hipoteczny jest mieszkaniowym.

 

Inaczej mówiąc, kredyt mieszkaniowy jest pewnym szczególnym rodzajem kredytu hipotecznego. Wyróżnikiem jest tutaj cel, na który przeznacza się te pieniądze. Co możemy sfinansować dzięki kredytowi mieszkaniowemu? Możemy przeznaczyć go tylko na zakup mieszkania, domu lub garażu czy też wykup mieszkania komunalnego. To wszystko. Oto cały zakres naszych możliwości.

 

Ponieważ kredyt hipoteczny jest tą większą kategorią (której mieszkaniowy stanowi zaledwie jedną z podkategorii), oczywiste jest, że daje nam on więcej różnorodnych opcji. Oprócz tych wspomnianych wyżej, możemy też przeznaczyć uzyskane w ten sposób środki finansowe na budowę domu, remont mieszkania, dostosowanie lokalu użytkowego czy zakup działki budowlanej.

 

Jak widać terminów „kredyt hipoteczny” i „kredyt mieszkaniowy” nie powinno się używać zamiennie, bo jakkolwiek mieszkaniowy zawsze jest jednocześnie hipotecznym, to nie każdy hipoteczny kwalifikuje się jako mieszkaniowy.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. kusy6 pisze:

    Ciekawy artykuł, wiele można się dowiedzieć. Po przeczytaniu go zdecydowałem się na kredyt hipoteczny. Daje więcej możliwości.

  2. kotek pisze:

    to bardzo ciekawe . ile można dowiedziec sie z jednego artykułu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *