Karty płatnicze – czym się różnią i która jest najbezpieczniejsza?
Karta kredytowa, debetowa czy prepaid? Środków płatniczych i możliwości błyskawicznej transakcji jest coraz więcej. Jak działa popularna karta debetowa i czym różni się od kredytowej? Kiedy przyda Ci się karta prepaid? Poznaj wady i zalety każdego z tych rozwiązań!
Z tekstu dowiesz się:
- dlaczego karty debetowe są najpopularniejszym plastikowym środkiem płatniczym,
- jakie są zalety karty kredytowej i jak z niej skorzystać,
- na czym polega działanie kart przedpłaconych.
Większość kart płatniczych w Polsce jest opatrzona logiem Visa lub Mastercard. Są to dwie popularne organizacje płatnicze, które w szerokim zakresie współpracują z bankami, a ich działanie jest w zasadzie podobne. Właśnie dlatego ważniejszy od marki jest rodzaj karty płatniczej – od tego zależą ewentualne benefity.
Zanim jednak zdecydujesz się na kartę debetową, kredytową lub prepaid, poznaj ich dodatkowe funkcje. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jaka karta pasuje do Ciebie!
Karta debetowa – klasyczne i praktyczne rozwiązanie
Obecnie najpopularniejszym plastikowym środkiem płatniczym jest karta debetowa, wydawana do konta w banku. Umożliwia Ci korzystanie ze środków, które zgromadziłeś na koncie osobistym, a jeśli jest ono puste, wykonanie transakcji nie będzie możliwe. To rozwinięta forma znanej niegdyś karty bankomatowej (która umożliwiała jedynie wypłatę gotówki oraz sprawdzenie stanu rachunku i historii wpłat w bankomacie). Ich najważniejsze zalety to:
- wygodne płacenie za towary i usługi niemal w każdym miejscu,
- możliwość zakupów przez internet i wykonywania przelewów,
- płatności zbliżeniowej do kwoty 50 zł (bez konieczności podania numeru PIN),
- możliwość korzystania z bankomatów.
Niektóre banki zezwalają na ustawienie niewielkiego kredytu na karcie debetowej, jednak brak zwrotu środków w określonym terminie będzie skutkował naliczeniem przez bank odsetek.
Karta kredytowa, czyli sposób na komfortową pożyczkę
Karta kredytowa to środek płatniczy podobny do karty debetowej wzbogacony w funkcję zaciągania kredytu. Bank wydaje ją jedynie osobom dorosłym, które posiadają stałe źródło dochodu (pensja, stypendium naukowe). Podobnie do karty kredytowej działa karta obciążeniowa.
Jak działa karta kredytowa? Podczas płatności taką kartą nie korzystasz ze środków zgromadzonych na koncie osobistym, a na osobnym rachunku. Zgromadzone na nim pieniądze należą do banku, a miesięczna kwota, jaką możesz wykorzystać podczas zakupów, nazywana jest limitem kredytowym. Bank ustala go indywidualnie dla każdego klienta. Zaciągnięty w banku dług należy spłacić w wyznaczonym terminie, a zaniechanie tego obowiązku skutkuje naliczeniem odsetek.
Dlatego też korzystanie z karty kredytowej wymaga odpowiedzialności i… zdrowego rozsądku. Jeśli nie do końca panujesz nad swoim budżetem i łatwo ulegasz promocjom, lepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie karta debetowa.
Czym jest i jak działa karta prepaid?
Ostatnim popularnym rodzajem kart płatniczych jest prepaid, czyli tzw. karta przedpłacona. Nie jest imienna, dlatego może być ofiarowana w prezencie – często korzystają z nich firmy, które wydzielają pracownikom fundusze np. na podróże służbowe.
Karta prepaid nie jest także powiązana z kontem osobistym – aby zadziałała, musisz przelać na nią określoną sumę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem zakupów. Może to być świetny sposób na kontrolowanie swoich wydatków.
Bez względu na to, jaki rodzaj karty płatniczej wybierzesz, zachowaj ostrożność. Pamiętaj – utrata karty niesie ryzyko kradzieży środków z konta! W takim przypadku niezbędne jest szybkie zastrzeżenie karty w banku. Pomoże Ci w tym serwis zastrzegam.pl, którego operatorem jest Związek Banków Polskich. W celu zastrzeżenia karty zadzwoń pod numer 828 828 828, który przekieruje Cię na infolinię Twojego banku i umożliwi szybką blokadę karty.
Artykuł punkt po punkcie wprowadza nas w arkana płatności bezgotówkowych. Świetny tekst dla początkujących w temacie.