Kredyt konsolidacyjny i jego zalety
Jeszcze kilka lat temu pojęcie kredytu konsolidacyjnego było w zasadzie nieznane i niewiele osób wiedziało, że dług można skonsolidować. Obecnie jest to coraz popularniejszy instrument restrukturyzacji zadłużenia, przede wszystkim w ramach kredytów konsumenckich, ale nie tylko.
Konsolidacja – co to takiego?
Konsolidacja to nic innego jak połączenie minimum dwóch, zaciągniętych wcześniej kredytów lub pożyczek w jedno większe zobowiązanie finansowe. Wiąże się z ujednoliceniem stopy procentowej, ale i wydłużeniem okresu spłaty. Celem konsolidacji jest w dużej mierze zmniejszenie płaconych co miesiąc rat.
Skonsolidować w praktyce można wiele typów zobowiązań finansowych – kredyty hipoteczne i gotówkowe, pożyczki ratalne, debety na rachunku bankowym czy zadłużenie na karcie kredytowej. Konsolidacji niekiedy poddawane są także kredyty wcześniej skonsolidowane.
Jakie są podstawowe zalety kredytu konsolidacyjnego?
Celem podstawowym w przypadku konsolidacji jest obniżenie wysokości płaconych co miesiąc kosztów obsługi zadłużenia. Konsolidacja oznacza bowiem wydłużenie okresu spłaty. W ten sposób miesięczna rata jest niższa niż suma płaconych do tej pory rat. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć można na inne cele. Czasem pojawia się dodatkowa zdolność kredytowa, co daje możliwość zaciągnięcia kolejnego kredytu, gdy jest taka potrzeba. Sporą zaletą jest także płacenie tylko jednej raty miesięcznie, co ułatwia kontrolowanie spłaty zadłużenia. Wydatki stają się o wiele bardziej przejrzyste.
Kredytobiorca, który płaci bankowi tylko jedną ratę, może uzgodnić z nim odpowiedni termin zapłaty, który wypadać będzie po dniu otrzymania wynagrodzenia czy innego świadczenia. Niektóre banki pozwalają nawet na uzgodnienie pewnego okresu karencji w spłacie skonsolidowanego kredytu. To dotyczy na ogół kredytów konsolidacyjnych z zabezpieczeniem hipotecznym.
Co konsolidacja oznacza dla samego banku?
Bank w tym przypadku przejmuje klienta i wiąże go ze sobą na dłuższy czas. Często kredytobiorca jest klientem kilku banków, w których ma różne kredyty i pożyczki, ale na skutek konsolidacji staje się klientem tylko jednego banku. Często w ten sposób bank zyskuje wiernego klienta na wiele lat, któremu zaoferować może swoje inne produkty takie jak lokaty terminowe czy karty kredytowe. Nic więc dziwnego w tym, że obecnie trudno jest sobie wyobrazić bank, który nie miałby w swojej ofercie kredytu konsolidacyjnego. To obecnie jeden z kluczowych sposobów budowania przez banki portfela kredytowego.
Jak uzyskać konsolidację kredytów?
Wiadomo już, że konsolidacja zobowiązań finansowych ma wiele zalet. Przede wszystkim w ten sposób można płacić jedną ratę zamiast kilku i dostosować jej wysokość do swoich możliwości. Starając się o kredyt konsolidacyjny, warto jednak zdać się na pomoc profesjonalistów np. z firmy Bold Invest z siedzibą w Warszawie – https://www.boldinvest.pl/./ Jej pracownicy są na bieżąco z ofertami poszczególnych banków. Dzięki temu są w stanie wybrać optymalne rozwiązanie dla każdego klienta.