Inwestowanie w srebro – czy to ma sens?

[REKLAMA]

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w metale szlachetne. Najczęściej wybieranym kruszcem jest niewątpliwie złoto. Jego ceny są jednak bardzo wysokie, co sprawia, że nie każdy może pozwolić sobie na zakup złotych sztabek lub monet. Ciekawą alternatywą dla inwestycji w złoto jest zakup srebra. W ostatnich latach zainteresowanie srebrnym kruszcem wzrasta, jednak jego ceny cały czas są bardzo przystępne. Czy zakup srebra w celach inwestycyjnych to dobry pomysł? Co warto wiedzieć zanim zdecydujemy się na nabycie srebra?

Srebro – inwestycja przystępna dla każdego

Niewątpliwą zaletą inwestycji w srebro jest fakt, że jest ona dostępna dla każdego. Ceny srebra nie należą do najwyższych, co sprawia, że zakup monet lub sztabek wykonanych z tego metalu nie będzie poważnym obciążeniem dla portfela przeciętnego Polaka. Zakup srebra to doskonały pomysł dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w metale szlachetne. Możemy zdecydować się na nabycie:

  • srebrnych sztabek,
  • srebrnych monet bulionowych,
  • biżuterii,
  • monet kolekcjonerskich,
  • tak zwanego srebra na papierze.

Zakup srebrnej biżuterii i monet kolekcjonerskich nie jest polecany osobom, które poważnie myślą o inwestycjach. Warto zdawać sobie sprawę, że jeżeli będziemy chcieli sprzedać srebrny kruszec w takiej formie, napotkamy poważne problemy. Jeżeli nie uda się nam znaleźć nabywcy na unikatową biżuterię lub monety kolekcjonerskie, nie możemy liczyć na sprzedaż po cenie wyższej niż aktualny koszt srebrnego złomu.

Osoby zainteresowane inwestycjami, w zależności od swoich możliwości finansowych, potrzeb i preferencji wybierają pomiędzy srebrnymi sztabkami, monetami lub certyfikatami na srebro.

Srebro jako metal inwestycyjny – czym się charakteryzuje?

Srebro jest metalem inwestycyjnym, który współcześnie kosztuje znacznie mniej niż złoto czy platyna. Warto jest mieć świadomość, że jego ceny ulegają znacznym wahaniom. W praktyce oznacza to, że możemy nabyć kruszec bardzo tanio, a następnie za kilka tygodni lub miesięcy sprzedać go po cenie kilkanaście razy wyższej. Należy liczyć się również z tym, że ceny szlachetnego kruszcu spadną poniżej stawki, którą zapłaciliśmy. Zawsze ponosimy ryzyko.

Srebro ma współcześnie bardzo dobre prognozy. Jest to tłumaczone tym, że cenny kruszec jest wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu. Obecnie nie ma możliwości zastąpienia go innym metalem. Ponadto ilość srebra w obiegu maleje. Wykorzystywany surowiec nie podlega procesom odzysku. Dodatkowo nie można liczyć na zwiększone jego wydobycie. Tendencja jest wręcz przeciwna – wydobycie srebra z roku na rok spada. Mankamentem srebra jako materiału inwestycyjnego jest natomiast fakt, że jego zakup zarówno w Polsce, jak i innych krajach europejskich jest opodatkowany.

Sposoby na inwestycję

Kiedy myślimy o inwestycji w srebro, powinniśmy zadać sobie pytanie jakie są nasze cele. Czy kupujemy je, żeby:

  • zabezpieczyć swój majątek,
  • szybko zarobić?

Srebro ze względu na duże wahania cenowe daje nam większe możliwości zarobku niż złoto. Warunkiem uzyskania korzyści z takiej inwestycji jest jednak jego zakup i sprzedaż w odpowiednim czasie. Pomimo, że na zakupie tego metalu możemy wiele zyskać, równie dobrze możemy też stracić. Osoby, które chciałyby zainwestować w srebro celem szybkiego pomnożenia swoich oszczędności powinny rozważyć możliwość zakupu tak zwanych certyfikatów na srebro. Zakup kruszcu w formie papierowej chroni nas przed jego opodatkowaniem. Jednocześnie nie jest polecany w przypadku inwestycji długoterminowych.

Jeżeli traktujemy srebrny kruszec jako zabezpieczenie naszego majątku, zdecydowanie lepiej, pomimo oprocentowania jest kupić go w formie fizycznej. Warto mieć świadomość, że rozwiązania takie jak certyfikaty na metale szlachetne sprawdzają się jedynie krótkoterminowo. Należy liczyć się z tym, że w przypadku kryzysowych sytuacji bardzo ciężko będzie odzyskać kosztowności, nawet pomimo posiadania rozmaitych certyfikatów.

Gdzie kupić srebro, żeby czerpać z niego pełnię korzyści?

Jeżeli chcemy czerpać zyski z inwestycji w srebro, musimy pamiętać, żeby kupić je u sprawdzonego dostawcy. Chociaż problem z falsyfikatami srebra nie jest tak poważny jak w przypadku złota, nie oznacza, że nie istnieje. Ponadto powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jedynie kruszec pochodzący od sprawdzonych dostawców łatwo będzie nam sprzedać. Mało kto będzie gotowy dobrze zapłacić za metal niewiadomego pochodzenia.

Jak przechowywać srebro?

Osoby, które zastanawiają się nad zainwestowaniem części swoich oszczędności w srebro, powinny rozważyć również w jaki sposób będą je przechowywać. W przypadku inwestycji, której celem jest zabezpieczenie naszego majątku, dobrze jest mieć kruszec zawsze przy sobie. Należy bowiem liczyć się z tym, że nawet pozornie bezpieczne skrytki bankowe mogą zostać skonfiskowane.

Jeżeli chcemy, żeby srebro zapewniło nam poczucie bezpieczeństwa w chwilach, kiedy będziemy tego potrzebowali najbardziej, powinniśmy pomyśleć o ukryciu go w zaciszu naszego domu.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem numizmatykatorun.pl.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. kotek pisze:

    fajnie jak ktoś może zamrozić pieniądze na dłuższy czas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *