Jak oszukują sprzedawcy internetowi?

[REKLAMA]

Co wiadomo dziś o zakupach internetowych? Z pewnością to, że są one coraz popularniejsze. Na zakup wszelkiego rodzaju artykułów przez internet Polacy decydują się coraz częściej, choć z pewnością nie jest to jeszcze ich apogeum. W zasadzie nie ma się czemu dziwić, ponieważ zakupy internetowe niosą w sobie wiele korzyści, choć wiążą się też z pewnymi zagrożeniami. Jak uchronić się przed stratą gotówki?

Zalety zakupów internetowych

W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę zalety zakupów przez internet. Oczywiście największym plusem jest niższa cena. Nie jest tajemnicą, że kupując w sieci, można natrafić na wiele różnych promocji czy wyprzedaży. Poza tym internauta ma tutaj dostęp do tysięcy sklepów nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Dodatkowo produkty nabywać można na portalach sprzedażowych i aukcyjnych. Bezapelacyjnie najpopularniejszym serwisem sprzedażowym jest Allegro.

Jakie są inne zalety zakupów internetowych? Na pewno wspomnieć trzeba też o oszczędności czasu. Sklepy internetowe są otwarte przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dzięki temu zakupów można dokonywać o każdej porze dnia i nocy, nie ruszając się ze swojego miejsca zamieszkania.

Zagrożenia wynikające z zakupów przez internet

Jednak zakupy internetowe to również wiążące się z tym pewne zagrożenia. O ile przy zakupach w sklepach internetowych na ogół nie dochodzi do oszustw, a wszelkie błędy wynikają z pomyłek ludzkich, to nie jest to takie oczywiste podczas zakupów na serwisach aukcyjnych.

Produkty mogą wówczas różnić się od tych, które były sprzedawane i opisywane na aukcji. Niekiedy do nabywców nie docierają one w ogóle. Wprawdzie sklepy sprzedające na Allegro nie oszukują tak swoich Klientów, o tyle możliwe jest to przy sprzedawcach prywatnych. Oczywiście pomocne są tutaj oceny, które powalają na weryfikację nieuczciwego sprzedawcy, ale na oszustwa takich Allegrowiczów w dalszym ciągu naiwni nabywcy dają się nabierać. Na całe szczęście nie są oni pozostawieni samym sobie, a utracone środki w prosty sposób mogą odzyskać. Pomocny jest tu Program Ochrony Kupujących, w skrócie POK.

Czym jest Program Ochrony Kupujących?

Jak w związku z tym działa Program Ochrony Kupujących? Należy mieć na uwadze, że POK to wyjście z patowej sytuacji dla wszystkich tych, którzy zostali oszukani na Allegro, a za towar zapłacili z góry przelewem internetowym. W takiej sytuacji mogą oni liczyć na zwrot środków do kwoty nawet 10 000 zł. Poza tym warto pamiętać, że środki odzyskać mogą ci, którzy nie otrzymali towaru lub był on niezgodny z opisem w aukcji.

Dodatkowo zwracane są także koszty wysyłki, choć w tym przypadku tylko do kwoty 100 zł. Nie jest to jednak wielki problem. Na ogół jest ona znacznie tańsza i sprowadza się do wydatku rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Istotny jest tu również sposób płatności, którym jest system Allegro Finanse.

Nie ulega więc wątpliwości, że oszustwo na Allegro, nie musi oznaczać utraty zainwestowanych środków. Zakupy na Allegro są bezpieczne. Większość oszukanych otrzymuje utracone środki, nie tracąc przy tym materialnie.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Ola pisze:

    Trzeba bardzo uważać podczas zakupów internetowych. Fajny artykuł, na pewno przydatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *