Zasady budowania dobrej zdolności kredytowej

[REKLAMA]

Prędzej lub później każdy decyduje się na jakiś kredyt. Jedni potrzebują go do zakupu samochodu, a inni bez dodatkowych funduszy nie pobudują domu lub nie zakupią mieszkania. Dla kredytu bardzo ważna jest zdolność kredytowa, która jest najważniejszym elementem ubiegania się o dodatkową gotówkę od banku lub firmy pożyczkowej. Jednym z jej elementów jest historia kredytowa. Jak budować dobrą historię kredytową?

Regularna spłata zobowiązań

Historia kredytowa to wszelkie kredyty, ale też inne obciążenia zaciągane w przeszłości. Dla dobrej historii ważne jest, aby były one spłacane regularnie i w terminach. To kluczowe, ponieważ jeżeli kredytobiorca nie płaci ich w terminie, to jego historia kredytowa będzie negatywna, co przełoży się na zdolność kredytową.

Monitorowanie historii kredytowej

Nie ma w tym nic trudnego. Obecnie bardzo popularne jest zamawianie raportów Biura Informacji Kredytowej, gdzie można poznać swoją historię kredytową. Jeszcze bardziej zaawansowanym narzędziem jest SMART SKANER. W tym przypadku to narzędzie kompletne na płaszczyźnie całej zdolności kredytowej, które odnosi się również do historii kredytowej. Jej monitorowanie ważne jest również dlatego, że to szansa, aby ustrzec się przed ewentualnym wyłudzeniem kredytu na nasze dane przez osobę trzecią, co wcale nie jest rzadkie.

Kredyty na drobne rzeczy

Dla dobrej historii kredytowej liczy się spłacanie kredytów w terminach. Dlatego warto drobne rzeczy brać właśnie na raty, choćby te dwie lub trzy. To również buduje pozytywną historię kredytową kredytobiorcy. W ten sposób osoba starająca się o kredyt buduje obraz rzetelnego kredytobiorcy, który jest świadom swoich obowiązków z tytułu zaciągniętego obciążenia. Klient, który nie ma historii kredytowej, jest dla banku anonimowy.

Wyrażenie zgody na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie

To ważne, ponieważ w takiej sytuacji kredytodawca będzie miał dostęp do historii kredytowej kredytodawcy. Oczywiście da to pozytywny skutek, jeżeli ten ostatni spłacał swoje zobowiązania w terminie, ale jeżeli jest inaczej i tak trafi on na listę dłużników, a wówczas o kredyt w banku będzie trudno.

Siły na zamiary

Każdy kredytobiorca, który zamierza zaciągnąć kredyt, powinien brać tyle, ile będzie mógł spłacić. Oczywiście trzeba mieć przy tym możliwość przewidywania, co będzie za kilka miesięcy czy tym bardziej lat, gdyż kredyty niekiedy spłacane są latami, jak ma to miejsce przy kredytach mieszkaniowych czy hipotecznych. Najważniejsze, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.

Rozmowa z kredytodawcą

Są klienci banków, ale i firm pożyczkowych, którzy mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań w terminie, unikając kontaktu z ich strony. To duży błąd, bo prędzej lub później windykacją zajmie się komornik. O wiele prościej skontaktować się z bankiem i ustalić nowe zasady spłaty, na przykład wydłużając okres kredytowania, ale i zmniejszając miesięczne zobowiązanie, które nadwyżka domowego budżetu będzie w stanie udźwignąć.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. KK pisze:

    Nie tak prosto dostać kredyt. Teraz już wiem, na co muszę zwrócić uwagę, zanim będę się o niego ubiegał. Oszczędzi mi to mnóstwo czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *