Leasing samochodowy kontra zakup samochodu za gotówkę. Analiza plusów i minusów obu rozwiązań

[REKLAMA]

Chcąc zbudować / rozbudować flotę pojazdów firmowych, przedsiębiorstwa decydują się na sfinansowanie ich zakupu. Powszechnie uważa się, że najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z leasingu samochodowego (ewentualnie kredytu bankowego) niż zakup za gotówkę. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, dlatego należy wnikliwie przeanalizować oba warianty.

Biorąc pod uwagę statystyki, większość współczesnych firm – jako sposób finansowania zakupu pojazdów – wybiera leasing. Teoretycznie jest to rozwiązanie wiążące się z większą liczbą zalet w porównaniu z zakupem gotówkowym. Jednak w sporadycznych przypadkach zakup auta za gotówkę może się bardziej opłacać.

Leasing samochodowy – plusy i minusy

Leasing samochodowy poprawia przepływy pieniężne w przedsiębiorstwie. Nie trzeba bowiem angażować wszystkich posiadanych oszczędności, by nabyć środki trwałe. Dzięki temu można je spożytkować na cele inwestycyjne lub by zapewnić lepszą płynność finansową.

Plusem jest możliwość rozłożenia całego zobowiązania na elastycznie dopasowane raty leasingowe, które nie stanowią nadmiernego obciążenia firmowych finansów. W zależności do oferty, miesięczna rata może odpowiadać 1% wartości pojazdu.

Kolejną korzyścią jest możliwość obniżenia podatków. Ratę leasingową w całości można wliczyć w koszty uzyskania przychodu, co pozwala zredukować podstawę opodatkowania. Ratalnie spłacany jest przy tym podatek VAT – nie trzeba regulować go w całości. To świetne rozwiązanie dla firm, które potrzebują sporych kosztów każdego miesiąca.

W przypadku pozyskiwania większej floty pojazdów poprzez leasing, przedsiębiorca może liczyć na upusty cenowe. Ponadto istnieje możliwość wymiany pojazdów na nowe co 3-4 lata. Z taką inicjatywą wychodzi Toyota Leasing w ofercie Leasing SMARTPLAN. Leasingobiorca spłaca jedynie tę część wartości pojazdu odpowiadającej rzeczywistej utracie wartości, a przy tym zyskuje gwarancję odkupu pojazdu od dealera.

Minusem bywają dodatkowe koszty, które przedsiębiorca musi ponieść. Do ceny pojazdu doliczane są odsetki zgodnie z aktualną stawką firmy leasingowej a także opłaty z tabeli opłat i prowizji. W efekcie cena końcowa auta może być wyższa w porównaniu z ceną przy zakupie gotówkowym.

model-1364607_1920

Zakup samochodu za gotówkę – za i przeciw

Decydując się na zakup gotówkowy pojazdu, nad firmą „nie wisi widmo” zobowiązania wobec instytucji finansowych. Dzięki temu nie musi obawiać się, że – w razie problemów ze spłatą zobowiązania – zostanie jej odebrany pojazd.

W przypadku zakupu samochodu za gotówkę przedsiębiorca dokonuje amortyzacji, wliczając w koszty zaledwie minimalną część wartości pojazdu. To dobre rozwiązanie w przypadku firm, które nie potrzebują mieć wysokich kosztów uzyskania przychodu.

Sporą wadą jest „zamrożenie” wolnego kapitału we flotę pojazdów, co ogranicza możliwość inwestowania w bieżącą działalność przedsiębiorstwa.

Leasing czy gotówka?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wybór to wyłącznie kwestia indywidualna każdego przedsiębiorcy. Trzeba go przede wszystkim uzależnić od swoich potrzeb oraz oczekiwań. Jeżeli firmie potrzebny jest tylko jeden pojazd, można rozważyć zakup gotówkowy, ale tylko po upewnieniu się, że leasing samochodowy faktycznie będzie droższy i nieopłacalny.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. biedronka1 pisze:

    Płacąc za pojazd gotówką ma się silniejszą pozycje negocjacyjną w rozmowie ze sprzedawcą.Dodatkową oszczędnością jest późniejsze ubezpieczenie oraz obsługa i naprawy (serwis) pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *