Oszczędzanie a inwestowanie – podobieństwa i różnice
Terminy takie jak „oszczędzanie” oraz „inwestowanie” często stosowane są zamiennie. Warto jednak wskazać, że tak naprawdę zachodzą pomiędzy nimi duże różnice. Co warto wiedzieć na temat oszczędzania i inwestowania pieniędzy?
Porównanie ze sobą pojęć „oszczędzanie” oraz „inwestowanie” może nastręczać dużo trudności. Właśnie dlatego niektórzy traktują je jako synonimy. Warto jednak pamiętać o tym, że chociaż pojawiają się pomiędzy nimi pewne podobieństwa, to jednak należy traktować je jako oddzielne procesy.
Jakie są główne podobieństwa oszczędzania i inwestowania? Jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma terminami? Wraz z towarzystwem ubezpieczeniowym viennalife.pl wyjaśniamy je dokładnie.
Oszczędzanie
Oszczędzanie jest procesem, który pozwala na uzyskanie oszczędności. Oszczędzamy przede wszystkim pieniądze, ale możemy również oszczędzać na mediach, na przykład na wodzie czy prądzie.
Gdy chodzi o środki finansowe, oszczędzanie sprowadza się głównie do odkładania pieniędzy – na wyznaczony cel lub też bez określenia celu, co prowadzi do ich pomnażania.
Oszczędzać możemy poprzez odkładanie pieniędzy do symbolicznej świnki skarbonki, ale możemy też robić to na bankowych kontach oszczędnościowych. Formą oszczędzania jest także korzystanie z lokat bankowych.
Inwestowanie
Z kolei w przypadku inwestowania także mamy do czynienia z pomnażaniem środków, ale główną różnicą między oszczędzaniem a inwestowaniem jest ryzyko. W przypadku inwestowania jest ono znacznie większe niż przy oszczędzaniu, gdzie najczęściej ma ono minimalny poziom.
Przykładowo, inwestować możemy na giełdzie, możemy kupować drogocenne kruszce, dzieła sztuki, możemy inwestować w fundusze inwestycyjne, nieruchomości takie jak grunty czy mieszkania. Inwestycje te cechują się różnym stopniem ryzyka, które możemy dopasować do swoich indywidualnych oczekiwań.
Do zapoznania się ze swoimi metodami inwestowania zaprasza towarzystwo viennalife.pl, które specjalizuje się przede wszystkim w oferowaniu funduszy inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych.
Bardzo ciekawy artykuł i nie ma co ukrywać że często przy inwestowaniu jest taki natłok danych że często jest potrzebne zebranie ich w jedną całość.