Czy opłaca się zakładać konta oszczędnościowe?

[REKLAMA]

Statystyki jasno wskazują, że to właśnie konto oszczędnościowe jest najczęściej wybieranym przez Polaków instrumentem inwestycyjnym. Konta oszczędnościowe zakładane są w celu pomnażania środków finansowych. Czy rzeczywiście jest to opłacalna metoda generowania nadwyżki pieniędzy? Dowiedz się, dlaczego konto oszczędnościowe cieszy się tak ogromną popularnością.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to produkt banku. Działa na zasadzie standardowego rachunku ROR. Różnica polega jednak na tym, że wszystkie środki, jakie są na nim lokowane, podlegają oprocentowaniu. Oznacza to, że pieniądze „pracują” i generują odsetki, które stanowią czysty zysk dla inwestora.

Banki najczęściej podają wartość oprocentowania w skali roku. Inwestor zyskuje wtedy wiedzę, ile zarobi, jeśli ulokuje na takim koncie określoną kwotę gotówki. Dodatkowym atutem jest brak ryzyka inwestycyjnego. Nawet jeśli utraci on wygenerowane odsetki, to jego kapitał jest zawsze bezpieczny.

Kiedy priorytetem jest bezpieczeństwo

Niektórzy twierdzą, że konta oszczędnościowe to nieopłacalna forma inwestowania. Ich zdaniem na rynku dostępne są instrumenty, które pozwalają osiągnąć w tym samym czasie większy zysk. Rzeczywiście konta oszczędnościowe są nisko oprocentowane, ale za to mogą cieszyć się innymi atutami.

Konta oszczędnościowe wybierają przede wszystkim osoby, które nie chcą podejmować ryzyka utraty wniesionego kapitału. Wolą zarobić mniej, ale za to pewnie. Fakt, że na przykład fundusze inwestycyjne pozwalają osiągać większe zyski. Te nie są jednak gwarantowane, bo w ich przypadku istnieje przecież ryzyko  utraty części albo nawet całości ulokowanych pieniędzy. Nie każdy inwestor może sobie na to pozwolić.

Jakie konto warto otworzyć?

Potwierdzamy, że konta oszczędnościowe mogą być opłacalną formą inwestowania nadwyżek pieniędzy, ale w każdym przypadku warto zwracać uwagę na warunki, jakie oferuje konkretny bank.

Ważne są ograniczenia. Inwestor powinien założyć konto oszczędnościowe zupełnie za darmo i mieć możliwość również jego bezpłatnego prowadzenia. W innym przypadku może okazać się, że zarobek jest niższy niż poniesione koszty. Warto również prowadzić takie rachunki, które gwarantują zawsze generowanie odsetek bez ich utraty. Inwestor może wtedy dysponować wniesionymi środkami, nie musi ich „zamrażać”. Wtedy jest to rzeczywiście opłacalne.

Inne formy oszczędzania

Konta oszczędnościowe są najczęściej wybieranym instrumentem inwestycyjnym. Nie oznacza to jednak, że jedynym. Eksperci rynku finansowego potwierdzają, że warto rozdzielać swój kapitał i inwestować w różne formy.

Kolejną może być równie bezpieczna lokata bankowa. Inwestorzy lokują coraz częściej środki w instrumenty, które obarczone są ryzykiem inwestycyjnym. 2% polskich inwestorów stawia na przykład na fundusze inwestycyjne. Część osób, która posiada oszczędności, nie lokuje ich wcale. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo pieniądze trzymane w skarbonce nigdy nie będą mogły być pomnażane.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Paniala pisze:

    Ciekawy artykuł i merytoryczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *