Jak wybrać dobrego doradcę podatkowego?

[REKLAMA]

Dobry doradca podatkowy jest na wagę złota. Potrafi on w sposób przystępny wytłumaczyć zawiłości prawa podatkowego, zoptymalizować koszty i działania przedsiębiorstwa w taki sposób, by firma zyskała. Od wyboru odpowiedniej osoby sporo więc zależy.

Kim jest doradca podatkowy?

Doradca jest stosunkowo młodym zawodem w Polsce, istnieje zaledwie od transformacji ustrojowej z 1989 roku. Podlega on ochronie ustawowej i jest zaliczany do tzw. zawodów zaufania publicznego. W praktyce oznacza to, że doradcami podatkowymi nie mogą być osoby nieuprawnione. Aby zdobyć takie uprawnienia, należy pozytywnie zaliczyć dwustopniowy egzamin, który eliminuje mniej kompetentne osoby i gwarantuje wysoki poziom przygotowania specjalistów do zawodu. Nie każdy też może go wykonywać. Doradcą podatkowym może zostać osoba najczęściej po studiach prawniczych, która uzyskała wpis do Krajowej Rady Doradców Podatkowych albo znalazła się w rejestrze prowadzonym przez Ministra Finansów. Nie są to więc przypadkowe osoby.

Na czym polega doradztwo podatkowe?

Zadaniem doradcy podatkowego jest udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom porad i informacji dotyczących ich obowiązków podatkowych. Specjaliści wyjaśniają zawiłości przepisów prawnych, wydają opinie, sporządzają deklaracje podatkowe, a także prowadzą księgi podatkowe. Są niezwykle pomocni dla przedsiębiorców, którzy chcą skupić się na prowadzeniu własnego biznesu, nie martwiąc się o sprawy związane z opodatkowaniem działalności. Celem doradcy jest bowiem optymalizacja wysokości poborów w firmie klienta. Dzięki niemu przedsiębiorstwa mogą zaoszczędzić niemałe kwoty.

money-367973_640

Jak dokonać wyboru?

Fachowy przedstawiciel doradztwa podatkowego posiada kilka bardzo ważnych cech. Po pierwsze, ma duże doświadczenie w optymalizowaniu kosztów podatkowych. Przed zleceniem mu pracy warto więc zapytać, czy miał wcześniej do czynienia z branżą, w której działamy. Po drugie, oferuje kompleksową pomoc. Doradca wie o wszystkich aktualnie obowiązujących przepisach prawa, ma też obowiązek ciągłego doszkalania. Jest więc w stanie udzielić porad na wielu różnych płaszczyznach. Doradca podatkowy jest też bardzo dyskretny. Obowiązuje go zachowanie tajemnicy zawodowej, co pomaga zbudować zaufanie pomiędzy nim a klientem.

Na co zwrócić uwagę

Na pierwszym spotkaniu doradcę warto zapytać o to, czy posiada ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywanego zawodu. Można też sprawdzić referencje i opinie wcześniejszych klientów.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.polfinans.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *