Jak ważna jest księgowa przy prowadzeniu własnej firmy?

[REKLAMA]

Chcesz założyć własną firmę? Warto już teraz pomyśleć o tym, jak będziemy rozliczali się wtedy z fiskusem. Do dyspozycji mamy kilka metod, z czego większość wymaga znajomości księgowości. Tutaj z pomocą przychodzą nam księgowi – nie musimy jednak zatrudniać takiego pracownika, ponieważ możemy skorzystać z usług biur rachunkowych.

W Polsce przedsiębiorcy mają kilka głównych metod rozliczania się z fiskusem – najprostsza z nich to w karta podatkowa, przy której płacimy stale tak samo wysoki podatek. Do karty podatkowej zasadniczo nie potrzebujemy pomocy księgowej. Jednak już wtedy, gdy chodzi o ryczałt ewidencjonowany, rozliczenia na zasadach ogólnych czy przez podatek liniowy, księgowy będzie najlepszą opcją. Jego zadaniem będzie kompleksowe rozliczanie podatków firmy, podczas gdy przedsiębiorca może skupić się na prowadzeniu swojej działalności.

Czy księgowego trzeba zawsze zatrudniać?

Dzisiaj tylko mniejszość firm zatrudnia własnych księgowych – wynika to przede wszystkim z wysokich kosztów. Na taki wydatek mogą pozwolić sobie tylko największe przedsiębiorstwa. Ponadto muszą ponieść też dodatkowe koszty, na przykład oprogramowania księgowego, na przykład takiego jak oferowane przez sage.com.pl.

Alternatywnym rozwiązaniem jest wybranie usług księgowych świadczonych przez biura rachunkowe. W tym przypadku dokumenty przekazujemy do biura, którego pracownicy zajmują się za nas wszystkim. To tak samo efektywne, a przy tym tańsze rozwiązanie, ponieważ ceny usług rachunkowych zaczynają się już od około 100 złotych. Biura rachunkowe też korzystają z takiego oprogramowania jak sage.com.pl, dlatego możemy liczyć na pełną i profesjonalną obsługę bez przepłacania.

Czy można prowadzić księgowość samodzielnie?

Zasadniczo jest to możliwe, niemniej jednak nie jest to dobre rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy. Księgowość zajmuje dużo czasu, który można by przeznaczyć na rozwój biznesu. Ponadto bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia jesteśmy bardziej narażeni na błędy i wynikające z nich problemy.

Zatem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z fachowych usług księgowych. Z ofertami biur rachunkowych można zapoznać się już teraz on-line. Wiele z nich może pomóc nam również w założeniu działalności gospodarczej, doradzając w podjęciu najlepszych decyzji.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *