Leasing konsumencki – czym jest i co go wyróżnia?

[REKLAMA]

Jak każdy produkt finansowy, tak i leasing konsumencki posiada swoje zalety, ale też wady. Przede wszystkim jest poważną alternatywą dla zwyczajnych kredytów, bo wymaga mniejszych formalności, ale też bywa atrakcyjniejszy pod względem finansowym. Czym jest leasing konsumencki (osobisty) i na czym polega?

Leasing konsumencki – świeży produkt

Produkt, jakim jest leasing konsumencki pojawił się w Polsce dosyć niedawno, bo dopiero w 2011 roku, wcześnie leasing był dostępny jedynie dla przedsiębiorców (zobacz oferty leasingu). Leasing konsumencki bywa nazywany również osobistym, bądź prywatnym i zawiera się go między leasingodawcą, a leasingobiorcą. Założeniem tego produktu jest to, że leasingodawca otrzymuje od leasingobiorcy wynagrodzenie, a w zamian za to leasingobiorca ma prawo do użytkowania przedmiotu wymienionego w umowie leasingowej. Prawo do korzystania z rzeczy zapisanej w umowie jest ograniczone i leasingobiorca otrzymuje je jedynie na czas określony w umowie, chociaż w wielu przypadkach może przedmiot wykupić, płacąc tzw. ratę wykupu, jednak aby to zrobić w umowie musi znaleźć się klauzula wykupu.

16129541 - man driving his car

Wady leasingu

Jedną z głównych wad leasingu jest fakt, że przez cały okres leasingu nie jesteśmy właścicielami pojazdu, a tylko jego użytkownikiem. Właścicielem możemy się stać dopiero po upływie okresu umowy leasingowej, jeśli w umowie została zawarta klauzula wykupu. Oczywiście sam fakt bycia użytkownikiem pojazdu niekoniecznie musi być wadą, może być też pewną korzyścią, ponieważ nie będąc właścicielem, możemy przenieść koszty napraw na leasingodawcę. Kolejną wadą leasingu jest okres jego trwania, który zazwyczaj jest krótszy od trwania okresu kredytowania w banku i wynosi nie więcej niż 5 lat.

Zalety leasingu

Przejdźmy jednak do zalet, które dla wielu mogą być bardzo atrakcyjne. Przede wszystkim leasing jest łatwiej dostępny niż kredyt. Otrzymamy go łatwo i bezproblemowo na podstawie dowodu oraz zaświadczenia o zarobkach. Podobnie jak banki, leasingodawcy wyliczają zdolność kredytową, ta jest wyższa niż w przypadku zdolności kredytowej, którą ustalają banki, dzięki czemu otrzymamy leasing na wyższą kwotę, niż kredyt w banku. Kolejna zaleta to różnego rodzaju atrakcyjne zniżki, które otrzymamy wraz z wyborem leasingu – pakiet ubezpieczeń.

Oczywiście wszystkie te kwestie są jak najbardziej do rozważenia. Wiadomo, że większą korzyść z leasingu będą mieli zawsze przedsiębiorcy, którzy całą ratę leasingową mogą wpisać w koszty działalności gospodarczej. Dobrą opcją jest również kredyt celów, tj. samochodowy, jego otrzymanie z pewnością będzie trudniejsze niż leasingu konsumenckiego, ale ze względu na zabezpieczenie, jakim jest pojazd, oprocentowanie kredytu będzie z pewnością niższe i atrakcyjniejsze. Nie najgorszym sposobem na sfinansowanie np. używanego pojazdu jest kredyt gotówkowy. Oprocentowanie będzie wyższe niż ma to miejsce przy kredycie samochodowym, ale przez to, że nikt nie pyta nas o cel wydania gotówki, ani nie musimy banku ustanawiać współwłaścicielem to stajemy się od razu właścicielem pojazdu.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Pamiętać jednak należy, że przy leasingu samochód jest własnością firmy leasingowej do momentu spłaty. Potem mamy możliwość tzw wykupnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *