Konto bankowe dla dziecka – przejrzyste i bezpieczne

[REKLAMA]

Łatwe i bezpieczne konto bankowe to marzenie wielu z nas. Istotne pozostają też kwestie opłat – im mniej pieniędzy będzie pochłaniało prowadzenie rachunku i im większa będzie swoboda dokonywanych na nim operacji – tym przyjemniejsze będzie korzystanie z jego możliwości na co dzień.

Rzeczywistość jednak nierzadko nie ma zbyt wiele wspólnego z marzeniami. O te jednak należy walczyć, dlatego pomysł utworzenia konta dla dziecka jest doskonały w całej swej istocie. Już z najmłodszymi dziećmi możemy rozmawiać o sile pieniądza, uczyć szacunku do jego wartości i pokazywać, jak ważną umiejętnością jest właściwe gospodarowanie środkami finansowymi.

Konto bankowe 13+

Polskie prawo pozwala na założenie konta dla dziecka, które ukończyło 13 lat. Niektóre banki dopuszczają wprawdzie możliwość założenia konta od pierwszych dni życia dziecka, jednak gospodarowanie środkami zgromadzonymi na rachunku umożliwiają od 13 roku życia.

Różnorodne banki proponują różne rozwiązania, jednak najpopularniejszym z nich pozostają bezpłatne, atrakcyjnie oprocentowane rachunki Junior lub konta dla dzieci. Konta bankowe dla dzieci pozwalają na wprowadzenie pojęcia oszczędzanie w domu oraz na prowadzenie efektywnej edukacji finansowej. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że wcześniejsza nauka dobrych nawyków finansowych wysoko zaprocentuje w przyszłości.

Lokowanie dodatkowych pieniędzy na rachunku bankowym (czy choćby części kieszonkowego) pozwala bowiem na wykształcenie potrzeby zbierania funduszy na realizację określonych marzeń. A te, jak wiemy, współczesne dzieci mają ściśle sprecyzowane. Zbieranie na wymarzoną zabawkę nie będzie więc niepotrzebnym wymysłem rodziców, ale dobrym pomysłem na świetny start finansowy dziecka w przyszłości.

Mother and daughter putting coins into piggy bank

 

Atrakcyjne formy oszczędzania dla dziecka

Konta dla dzieci są przyjazne i całkowicie bezpieczne. Nie dość, że odsłona bankowości elektronicznej zaprojektowana została z myślą o dzieciach – by łączyć naukę z zabawą, to także wygodne rozwiązanie dla rodziców. Ci, lokując pieniądze w bezpiecznym miejscu, mają wzgląd do historii transakcji dokonywanych przez nastolatka. Polski system prawny zakłada bowiem, że obsługę telefoniczną czy internetową konta bankowego może otrzymać dopiero dziecko po ukończeniu 13 lat.

Dzieci młodsze, nie posiadające pełnego prawa do korzystania ze środków zgromadzonych na rachunku, otrzymują od banku ciekawe materiały informacyjne, które w wysokim stopniu edukują i uświadamiają dzieci.

Mądre zarządzanie niewielkim budżetem

Każde dziecko uwielbia odrobinę samodzielności. Zaufanie, które otrzymuje od rodziców zakładających konto bankowe, ma prawo zaprocentować. Ważne pozostaje to, by określić limity wypłat z bankomatu oraz stopniowo uczyć dziecko odpowiedzialności za powierzone mu środki finansowe.

Dziecko, gospodarując pieniędzmi i obserwując zmiany na koncie, może analizować przyrost środków z oprocentowania. Nierzadko stopa procentowa wynosi powyżej 2,5%, a odsetki mogą być kapitalizowane nawet co tydzień.

Inwestycje dla dziecka to też niesamowita zabawa. Może wówczas rozwijać swoje zdolności matematyczne i planować wydatki zupełnie tak, jakby był miniaturką osoby dorosłej. Konto dla dzieci to też przejrzyste zasady opłat – większość operacji, przelewów i wszystkie wpłaty wykonywane są bezpłatnie. Bank nie pobiera opłat ani za uruchomienie, ani za prowadzenie rachunku bankowego.

Bezpieczeństwo bankowe dla dziecka

Środki pieniężne zgromadzone w banku są bezpieczne i objęte gwarancją. Dzięki temu rodzice mają pewność, że ich dzieci nie zostaną okradzione, a większe środki finansowe nie ulegną zagubieniu czy utracie.

Posiadanie rachunku bankowego zwiększa pewność, że w przypadku sytuacji awaryjnej, nasze dziecko poradzi sobie przy użyciu karty płatniczej czy bankomatowej. Nie będzie też takiej sytuacji, gdzie zostałoby bez wsparcia środków finansowych.

Więcej możliwości dzięki dobrej bankowości dla dzieci

Bankowość elektroniczna, do której dostęp otrzymuje dziecko wraz z ukończeniem 13. roku życia, pozwala mu także na dokonywanie zakupów przez Internet. Warto i w tym obszarze kształcić racjonalne zachowania małego konsumenta. Niech wie, że zakupy przez Internet dokonywane powinny być z zachowaniem zdrowego rozsądku oraz przy zachowaniu limitów określonych wcześniej przez rodziców.

Tworząc konto dla dziecka można też dowolnie ustalić wielkość wpłat, dbając przy tym o zlecenie ich regularności. To jednak nie jest warunek i nie wszyscy się na to decydują. Zdecydowana większość rodziców woli wpłacać mniejsze kwoty i nieregularnie, gdyż te większe często dość znacząco naruszają ustalony budżet rodzinny.

Łatwiejszy start w dorosłe życie

Bankowość elektroniczna poznawana od czasów dzieciństwa sprzyja budowaniu wiedzy finansowej dziecka. Tym samym mały użytkownik konta internetowego uczy się zarządzaniem bankowością, wykonywaniem przelewów, pobieraniem środków z bankomatu, uczy się płacić kartą. To wszystko przyda mu się w późniejszym życiu i pozwoli na racjonalne i sprawne dalsze posługiwanie się nowoczesnymi technologiami.

Więcej informacji na stronie kontadladzieci.pl

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. kotek pisze:

    bardzo madre słowa i podoba mi sie ten kawałek ze startem w dorosłe życie .

  2. Wojciech pisze:

    tu warto zajrzeć, http://kontomat.net/ mają ciekawe promocje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *