Ile trzeba wpłacić na lokatę by udało się zarobić?

[REKLAMA]

Lokata to jedna z możliwości która daje profity w dłuższym czasie. Jest oferowana przez banki, dlatego bardzo łatwo z niej korzystać. Zazwyczaj już po założeniu konta bankowego klient ma możliwość, aby od razu wpłacić dodatkowe pieniądze na lokatę. To co musi zrobić, to zastanowić się na jaką lokatę i jaką kwotę pieniędzy.

Obecnie są lokaty długoterminowe i krótkoterminowe, a każda z nich ma inne oprocentowanie. Nie jest ono wysokie ponieważ średnio kształtuje się w okolicach trzech procent. Oznacza to tyle, że nie opłaca się na nią wrzucać zbyt niskich sum pieniężnych ponieważ zarobek będzie zbyt mały. Natomiast od lokaty płaci się często podatki, prowizje i może okazać się, że lokata w takim przypadku nie była najlepszym rozwiązaniem. Warto na lokatę wpłacać większe oszczędności, w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Dopiero wtedy odsetki od lokaty będą lepiej widoczne po dłuższym czasie. Ludzie którzy zarabiają spore pieniądze, odkładają około trzydzieści procent właśnie na lokatę, ponieważ jest to dla nich dodatkowa opcja inwestowania. Szybki zarobek na lokacie jest możliwy, ponieważ są lokaty nawet sześciomiesięczne czy trzymiesięczne. Jednak trzeba się liczyć z tym, że suma jaka da zarobić powinna być przynajmniej w wysokości dwudziestu czy nawet trzydziestu tysięcy złotych. Ważne jest to na jaki cel są pieniądze przeznaczone, jaka ilość odsetek będzie zadowalająca oraz kiedy będzie potrzeba rezygnacji z lokaty.

investment

Nie jest tak łatwo ją zerwać, ponieważ to rodzaj umowy, dlatego warto się zastanowić, czy na ten okres kilku miesięcy tak wysoka suma naprawdę nie będzie potrzebna. Oczywiście jeśli ktoś ma odłożone kilka milionów złotych, to również może je wrzucić na lokatę. Nie dość że otrzyma lepsze warunki osobiście, to na dodatek bardzo szybko zarobi na odsetkach. Tak robią ludzie z wygranymi w różnych konkursach, loteriach czy programach rozrywkowych. Z odsetek od tak wysokich wygranych spokojnie można się utrzymać, dlatego to dobry sposób dla ludzi rozsądnych a jednocześnie bojących się ryzyka.

Jeśli ktoś zarabia małe pieniądze i część z nich musi pójść na utrzymanie i na życie, to nie ma sensu reszty wrzucać na lokatę, ponieważ podatek pochłonie jego część i niewiele zostanie. Lepszym rozwiązaniem jest zarobienie sporej sumy, czy sprzedanie wartościowych aktywów i cała ta kwota nawet w wysokości stu czy dwustu tysięcy złotych spokojnie może być wrzucona na lokatę, nawet na cały rok. Im większa kwota tym bank ma prawo zaproponować wyższe oprocentowanie, dlatego bogaci klienci są tak chętnie widziani.

Lokata jest sposobem na rozsądne oszczędzanie, tak, żeby móc żyć z odsetek przez kolejne lata, szczególnie jeśli sytuacja jest trudna. Wiele osób odkłada na lokatę również dla dzieci, czy wnuków, dlatego powinny to być pieniądze dodatkowe i dosyć spore, tak aby nie leżały na koncie tylko mogły cały czas rosnąć. Za każdym razem dodatkowe oszczędności można włożyć na inną lokatę, ze względu na czas, wysokość i oprocentowanie. Nie trzeba wszystkich pieniędzy oddawać w jedno konto, ponieważ są różne rozwiązania bankowe.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja RealneFinanse.pl .

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *