Opiekunka osób starszych – kim jest
Ze względu na starzenie się europejskich społeczeństw, coraz większym uznaniem cieszy się zawód, jakim jest opiekunka osób starszych. Niemcy są tu najlepszym przykładem. Ze względu na wydłużoną długość życia i coraz lepszą opiekę zdrowotną, ilość osób w podeszłym wieku jest tu większa niż w innych państwach. Wielu z nich jest niezbędna opieka. Niemcy to też kraj, gdzie jako opiekunka do osoby starszej – możemy liczyć na dobre zarobki.
Kim są opiekunki?
Zanim zaczniemy mówić o kompetencjach i umiejętnościach zawodowych, konieczne jest zrozumienie, na czym ogólnie polega opieka osób starszych. O dziwo, pomimo ogromnego zapotrzebowania na tego typu usługi, zawodu opiekunki w pewnym sensie nie ma. Opiekunki mogą być osobami, które mają niezbędne umiejętności medyczne lub też nie posiadają takiego wykształcenia. Wiele tu zależy od wymagań potencjalnego pracodawcy. Wykształcenie medyczne nie jest warunkiem podjęcia pracy, ale może być mile widziane. Nie jest tajemnicą, że większość osób starszych ma różne schorzenia, które wymagają regularnych leków i innych procedur medycznych. Wtedy opiekunka powinna mieć podstawowe umiejętności medyczne: mierzyć ciśnienie krwi, temperaturę, wykonywać zastrzyki i udzielać pierwszej pomocy. Ponadto umiejętności medyczne pomogą opiekunowi na czas dostrzec zmiany w stanie pacjenta w podeszłym wieku i poinformować o tym lekarza prowadzącego. Podstawą pracy jako opiekunki w Niemczech jest opieka nad osobami starszymi, co oznacza, że człowiek powinien wykonywać zabiegi sanitarno-higieniczne: mycie, pielęgnację powierzchni ciała, golenie, strzyżenie, zapobieganie odleżynom i wszystko, czego osoba starsza może potrzebować. Żywienie osób starszych jest ważną częścią ich życia. Brak odpowiedniego odżywiania może prowadzić do pogorszenia jakości życia, zaostrzenia chorób przewlekłych i pojawienia się nowych owrzodzeń. Dobry opiekun powinien wiedzieć, na czym polega prawidłowe odżywianie osoby starszej, jakie pokarmy można spożywać w wieku dorosłym, a jakie nie, a także umieć skomponować dietę dla osoby starszej z uwzględnieniem jej stanu zdrowia.
Cechy psychologiczne
Wiele osób zatrudniających opiekunki w Niemczech zwraca uwagę na cechy osobowościowe osób, które chcą pracować jako opieka seniora. Dobry opiekun to dobry przyjaciel i towarzysz. Na starość ludzie stają się bardziej wrażliwi, często się obrażają i biorą wszystko sobie do serca, dlatego dobra opiekunka osób starszych powinna być także psychologiem, który pomoże starszemu pacjentowi zachować równowagę psychiczną i nie zniechęcić się. Zrozumienie zasad opieki i umiejętność ich stosowania w praktyce to podstawowe umiejętności, które musi posiadać opiekun. Nie zawsze wymaga to wykształcenia medycznego. Wiele osób zostaje pielęgniarkami tylko dzięki doświadczeniu, opiekując się matkami, babciami i innymi bliskimi krewnymi. Ważne jest, aby pracownik miał doświadczenie, umiejętności potrzebne konkretnej osobie, a także chęć pomagania innym. Była wyrozumiała, cierpliwa, łagodna i odpowiedzialna.