Jak przygotować się do zaciągnięcia kredytu rolniczego
Nawet 60% rolników potrzebuje dodatkowych pieniędzy na wydatki związane z bieżącą produkcją oraz inwestycje. Zaś co czwarty rolnik deklaruje wykorzystywanie kredytów bankowych do pokryci kosztów prowadzenia działalności rolnej. Jak widać kredyty stają się coraz częściej stosowane jako wsparcie do pokrycia kosztów bieżącej produkcji rolnej, czy też inwestycji rozwojowych. Jak przygotować się do zaciągnięcia takiego kredytu? O czym warto wiedzieć?
Wybierz rodzaj kredytu jaki najbardziej będzie Ci pasować
Banki działające w Polsce posiadają coraz szerszą ofertę różnorodnych kredytów skierowaną właśnie do osób prowadzących gospodarstwo rolne. Jest więc w czym wybierać. Podejmując decyzję o kredycie warto na początku sprawdzić, która oferta będzie dla nas najlepsza. Najczęściej wybieranymi produktami są:
– kredyty gotówkowe dla rolników,
– kredyty inwestycyjne dla rolników,
– kredyty rolnicze obrotowe,
– kredyty konsolidacyjne,
– kredyty preferencyjne, między innymi na zakup ziemi rolnej i maszyn rolniczych,
– kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw rolnych z gwarancją COSME.
Każdy bank posiada własną nico odrębną ofertę kredytów bankowych dla rolników, które różnią się warunkami przyznawania czy spłaty.
Sprawdź swoją zdolność kredytową
Jeśli nie chcesz by bank odrzucił Twój wniosek kredytowy sprawdź dokładnie na jaki kredyt będzie Cię stać. W tym celu przeanalizuj swoją zdolność kredytową. Posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej pozwoli na swobodną spłatę kredytu, bez obaw o wpadnięcie długi. By ją obliczyć trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
· strukturę majątku i kapitału gospodarstwa,
· płynność finansową rolnika,
· czas prowadzenia gospodarstwa,
· efektywność działania gospodarstwa rolnego oraz jego konkurencyjność,
· sprawdzi bazy danych w BIK i KRD.
Analiza zdolność kredytowej bywa czasochłonna a każdy bank ma swoje własne zasady oceny scoringowej.
Wybierz odpowiedni bank
Na koniec zobacz w jakim banku dostaniesz kredyt rolniczy dopasowany do Twoich potrzeb. Oto przegląd najciekawszych ofert kredytów rolniczych w różnych bankach:
Bank Pekao – posiada ofertę kredytu inwestycyjnego, dofinansowywanego z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu część odsetek kredytowych jest pokryta z dopłat.
Santander – również posiada jeden produkt kredytowy dla rolników. Jest to kredyt inwestycyjny z dofinansowaniem ARiMR. Kwota kredytu wynosi od 4 do 16 mln zł. Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne i prawne oraz przynależące do grup rolniczych prowadzonych działalność rolniczą zgodną w wykazem określonym w ARiMR. Jeśli posiadasz odpowiednią zdolność kredytowa możesz otrzymać kredyt na
· zakup użytków rolnych,
· sprzętu i maszyn rolniczych
· budowę, przebudowę, remont budynków inwentarskich,
· utworzenie gospodarstwa rolnego lub przetwórni.
Alior bank – posiada w swej ofercie dwa typy kredytów dla rolników obrotowy oraz inwestycyjny.
Kredyt obrotowy Agro dla rolników z Alior banku, można przeznaczyć na finansowe:
· bieżących potrzeb związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego,
· bieżących potrzeb agrobiznesu,
· skup i przechowywanie sezonowych produktów rolnych.
Kredyt inwestycyjne oferowane przez bank to między innymi:
kredyt inwestycyjny Agro – na pokrycie kosztów związanych z inwestycjami w tym rozbudową gospodarstwa rolnego,
kredyt Agro grunt – umożliwia zakup niezabudowanych użytków rolnych.
Bank BGŻ Paribas – posiada bardzo szeroką ofertę różnorodnych produktów finansowych dla rolników. Można je podzielić na kilka grup.
1 Kredyty na prowadzenie gospodarstwa, umożliwiają finansowanie bieżących wydatków związanych z działalnością gospodarstwa rolnego, są to między innymi:
· kredyt Agro Ekspress
· kredyt formuła Agro
· kredyt rzeczówka
2. Kredyty inwestycyjne Agro Progres oraz Agro Progres Premium oraz , które można przeznaczyć na zakup ziemi rolnej, maszyn i sprzętu rolniczego, oraz fotowoltaiczny,
3. Kredyty konsolidacyjne
4. Kredyty preferencyjne z dofinansowaniem z ARiMR na wszystkie linie projektu, które można przeznaczyć na odpowiadające im inwestycje i wydatki.
Wybór odpowiedniego kredytu to nie zakup bułki w piekarni. Dlatego też należy zdać się na specjalistów, którzy Ci doradzą – świetny artykuł!