Na co możesz liczyć przy ubezpieczeniu domu?

[REKLAMA]

W naszym życiu zdarzają się niekiedy sytuacje losowe, na które nie mamy żadnego wpływu. Warto pomyśleć o tym wcześniej i ubezpieczyć się, aby nie musieć później martwić się kwestiami finansowymi. W szczególności dotyczy to domu, lub mieszkania, w którym mieszkamy.

Większość kredytodawców zmusza klientów do tego, aby zawierali umowy z ubezpieczycielami i opłacali składkę aż do końca obowiązywania kredytu. Dzięki temu, wiele osób nie ma wyboru i po prostu musi ubezpieczyć swój dom lub mieszkanie. Nie ma sensu się przed tym wzbraniać, ponieważ takie ubezpieczenie może nas uratować przed wieloma przykrymi konsekwencjami.

Co obejmuje takie ubezpieczenie domu? Wszystko zależy od wysokości opłacanej składki i wybranego przez siebie pakietu. Zazwyczaj, takie ubezpieczenie dotyczy kradzieży, zalania, katastrof naturalnych oraz pożaru. Istnieje jednak możliwość ubezpieczenia praktycznie wszystkich wartościowych przedmiotów, jakie posiada się w domu i poza nim. Wystarczy jedynie dopłacić niewiele w składce, aby mieć pewność, że wszystkie domowe sprzęty i droższe przedmioty są bezpieczne.

ubezpieczenie-domu

Warto czytać dokładnie umowy z ubezpieczycielami i nie spieszyć się, ponieważ często zawierają one różnego rodzaju haczyki, których można nie zauważyć na pierwszy rzut oka. Okazuje się, że ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania w wypadku kradzieży, jeżeli właściciel nie posiadał odpowiedniego zamka w drzwiach lub nie jest w stanie okazać trzech kompletów oryginalnych kluczy do drzwi wejściowych. Niektórzy ubezpieczyciele opłacają również koszty remontu po nieszczęśliwym zalaniu swojego mieszkania lub mieszkania sąsiada, jednakże nie zwracają kosztów poszukiwania źródła szkody. Okazuje się wówczas, że zwrotowi podlegać będzie jedynie koszt zakupienia materiałów podłogowych na dwóch metrach kwadratowych, pomimo tego, że konieczne jest zerwanie całej podłogi i położenie całkiem nowej. Warto pytać o takie aspekty agenta ubezpieczeniowego.

Jak zachować się w przypadku szkody w mieszkaniu, która podlega odszkodowaniu? Przede wszystkim, należy jak najszybciej powiadomić firmę ubezpieczeniową. Najlepiej jest również wykonać zdjęcia swoim aparatem, aby móc je później przedstawić. Wiele firm wymaga również, aby pojawił się zarządca lub przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej i potwierdził protokołem lub notatką wystąpienie szkody. Po jakimś czasie, zazwyczaj po kilku dniach, w naszym domu powinien pojawić się likwidator szkody. Taka osoba dokładnie fotografuje miejsce, w którym miała miejsce szkoda oraz wypełnia szczegółowy protokół. Następnie zapoznaje się z nim właściciel i podpisuje dokumenty.

Firma dokonuje następnie oceny, czy szkoda faktycznie kwalifikuje się do wypłaty świadczenia oraz ocenia wysokość kwoty do wypłaty. Następnie, kwota ta przelewana jest na rachunek bankowy osoby poszkodowanej. Jeżeli nie zgadza się ona z wysokością odszkodowania, ma zawsze prawo do złożenia odwołania. Oczywiście, z ubezpieczenia właściciela mieszkania ma również prawo skorzystać inny lokator, który został na przykład zalany.

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi O-Ubezpieczeniach.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *