Najtańsze OC w 2017 roku – czy stawkę OC można obniżyć?

[REKLAMA]

Posiadanie polisy OC to obowiązek każdego właściciela auta. W jaki sposób uzyskać najtańsze OC i od czego uzależniona jest stawka tego ubezpieczenia?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) to jedno z wielu ubezpieczeń komunikacyjnych i jedyne, które jest obowiązkowe. Kierowcy często zadają sobie pytanie: „jak znaleźć najtańsze OC?”. Ofert jest wiele, sztuką jest jednak wybrać najtańszą. Od czego zależy wysokość składki i na co zwrócić szczególną uwagę?

Ubezpieczenie OC – przed czym i kogo chroni?

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dotyczy wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Chroni zarówno właściciela samochodu, jak i osoby trzecie, które biorą udział w kolizji. Odszkodowanie z tytułu wypadku trafi do poszkodowanych – pokryje koszty m.in. naprawy uszkodzonego auta, leczenia osób uczestniczących w wypadku lub innych poniesionych strat materialnych (np. uszkodzenia ogrodzenia).

Polisa OC chroni więc nie tylko osoby poszkodowane w wypadku, ale również właściciela auta (czyli sprawcę zdarzenia) przed ogromnymi kosztami jakie musiałby ponieść z „własnej kieszeni” – rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Składki  OC – od czego zależy ich wysokość?

Na wysokość składki OC wpływa wiele czynników. Każda osoba decydująca się na wykupienie tego rodzaju polisy jest traktowana indywidualnie. Dlaczego?

Bardzo ważną kwestią jest przykładowo marka i model samochodu. Ten rodzaj ubezpieczenia nie jest przypisywany do konkretnej osoby, lecz do samochodu. Niektóre auta, widniejące w statystykach jako częściej ulegające wypadkom, będą posiadały droższą składkę OC.

Większe prawdopodobieństwo wypadku posiada również samochód o większym przebiegu. Im bardziej zużyte auto, tym większe ryzyko różnego rodzaju awarii i kolizji drogowych. Ubezpieczenie OC będzie więc w takich wypadkach droższe.

Wysokość składki OC uzależniona jest również od pojemności silnika. Auta o większej mocy mogą rozwijać duże prędkości, a co za tym idzie – szkody spowodowane na skutek ewentualnego wypadku będą prawdopodobnie większe.

Dla ubezpieczyciela, nie bez znaczenia jest również wiek kierowcy oraz data wydania prawa jazdy. Im młodszy, i tym samym, mniej doświadczony kierowca, tym wyższa stawka OC.

Niemniej jednak niektóre firmy ubezpieczeniowe starają się pozycjonować jako takie, które posiadają w swojej ofercie najtańsze OC dla młodych kierowców.

Stan cywilny też jest ważny – osoby posiadające rodzinę statystycznie jeżdżą ostrożniej – powodują mniej wypadków.

Na kwotę ubezpieczenia będzie również miało wpływ miejsce zamieszkania. Im większa gęstość zaludnienia, tym statystycznie więcej wypadków. Mieszkaniec dużego miasta może więc liczyć się z wyższą stawką OC, w porównaniu do osoby mieszkającej z dala od aglomeracji miejskiej.

Nie bez znaczenia są również wypracowane zniżki potwierdzające bezkolizyjność danego kierowcy.

Najtańsze ubezpieczenie OC – dla kogo?

Duża liczba czynników wpływających na stawkę ubezpieczenia OC sprawia, że nie jest możliwe ustalenie najniższej stawki, jaka odnosić się będzie do ogółu kierowców. Każdy właściciel auta jest rozpatrywany w sposób indywidualny: inną wycenę otrzyma 21-letni mężczyzna z Warszawy, który posiada prawo jazdy od niespełna roku, a inną 45-letni ojciec dwojga dzieci o wieloletnim stażu jazdy.

Jak więc wybrać najtańsze OC w 2017 roku? Najlepiej sprawdzać i porównywać oferty, jakie proponują poszczególni ubezpieczyciele. Z pewnością właściciele nowych bądź kilkuletnich aut mogą liczyć na lepsze stawki. Niższe ubezpieczenie można też wypracować sobie przez lata: stając się coraz bardziej doświadczonym i bezkolizyjnym kierowcą.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *