Zamiana kilku kredytów w jeden – czy to się opłaca?

[REKLAMA]

Konsolidacja kredytów polega na połączeniu kilku zobowiązań z jedno. Pozwala to na obniżenie miesięcznej raty, zwiększenie zdolności kredytowej i łatwiejsze kontrolowanie swojego zadłużenia. Pożyczkę konsolidacyjną poleca się głównie osobom, które nie radzą sobie z wysokimi ratami dotychczasowego kredytu.

Na czym polega konsolidacja kredytu?

Kredyt konsolidacyjny to w uproszczeniu zamiana kilku stałych zobowiązań w jedno, spłacane tylko w jednym banku. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że rata nowej pożyczki jest niższa niż suma wcześniejszych kredytów. Bank, w którym klient zaciąga kredyt konsolidacyjny przejmuje wcześniejsze długi kredytobiorcy, spłaca je, a następnie sumuje ich wartość, ustala nową wysokość oprocentowania, proponuje liczbę rat i określa miesięczną kwotę nowego kredytu.

Jakie zobowiązania można połączyć w jeden kredyt?

Konsolidacji mogą podlegać różnego rodzaju długi zaciągnięte w bankach, między innymi:

  • pożyczki i kredyty gotówkowe,
  • kredyty hipoteczne,
  • kredyty konsumenckie,
  • kredyty samochodowe,
  • karty kredytowe,
  • limity na koncie bankowym.

Połączeniu mogą podlegać zobowiązania o różnej stopie oprocentowania. Po konsolidacji bank naliczy wspólne oprocentowanie, którego wysokość jest uzależniona od średniego oprocentowania obecnych pożyczek. Przykładowo, klient spłacający kredyt z odsetkami w wysokości 10% pożyczonej kwoty i kartę kredytową oprocentowaną na 20% może liczyć na kredyt konsolidacyjny z odsetkami na poziomie około 15% w skali roku.

business-17610_1280

Kiedy warto skonsolidować kredyty, pożyczki i inne długi?

Zamiana kilku rat na jedną wiąże się z mniejszym kosztem comiesięcznych zobowiązań, podniesieniem zdolności kredytowej i większą łatwością w zarządzaniu finansami. Z tego powodu kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które mają problem ze spłatą swoich dotychczasowych kredytów, pożyczek i innych długów. Raty skonsolidowanego kredytu są obniżone, ale jednocześnie zostaje wydłużony czas kredytowania. Oznacza to, że całkowity koszt pożyczki jest w sumie wyższy, ponieważ odsetki doliczane są w każdym kolejnym miesiącu. Nie jest to więc rozwiązanie dla osób, które szukają oszczędności i tańszego kredytu.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *