Zamiana kilku kredytów w jeden – czy to się opłaca?
Konsolidacja kredytów polega na połączeniu kilku zobowiązań z jedno. Pozwala to na obniżenie miesięcznej raty, zwiększenie zdolności kredytowej i łatwiejsze kontrolowanie swojego zadłużenia. Pożyczkę konsolidacyjną poleca się głównie osobom, które nie radzą sobie z wysokimi ratami dotychczasowego kredytu.
Na czym polega konsolidacja kredytu?
Kredyt konsolidacyjny to w uproszczeniu zamiana kilku stałych zobowiązań w jedno, spłacane tylko w jednym banku. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że rata nowej pożyczki jest niższa niż suma wcześniejszych kredytów. Bank, w którym klient zaciąga kredyt konsolidacyjny przejmuje wcześniejsze długi kredytobiorcy, spłaca je, a następnie sumuje ich wartość, ustala nową wysokość oprocentowania, proponuje liczbę rat i określa miesięczną kwotę nowego kredytu.
Jakie zobowiązania można połączyć w jeden kredyt?
Konsolidacji mogą podlegać różnego rodzaju długi zaciągnięte w bankach, między innymi:
- pożyczki i kredyty gotówkowe,
- kredyty hipoteczne,
- kredyty konsumenckie,
- kredyty samochodowe,
- karty kredytowe,
- limity na koncie bankowym.
Połączeniu mogą podlegać zobowiązania o różnej stopie oprocentowania. Po konsolidacji bank naliczy wspólne oprocentowanie, którego wysokość jest uzależniona od średniego oprocentowania obecnych pożyczek. Przykładowo, klient spłacający kredyt z odsetkami w wysokości 10% pożyczonej kwoty i kartę kredytową oprocentowaną na 20% może liczyć na kredyt konsolidacyjny z odsetkami na poziomie około 15% w skali roku.
Kiedy warto skonsolidować kredyty, pożyczki i inne długi?
Zamiana kilku rat na jedną wiąże się z mniejszym kosztem comiesięcznych zobowiązań, podniesieniem zdolności kredytowej i większą łatwością w zarządzaniu finansami. Z tego powodu kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które mają problem ze spłatą swoich dotychczasowych kredytów, pożyczek i innych długów. Raty skonsolidowanego kredytu są obniżone, ale jednocześnie zostaje wydłużony czas kredytowania. Oznacza to, że całkowity koszt pożyczki jest w sumie wyższy, ponieważ odsetki doliczane są w każdym kolejnym miesiącu. Nie jest to więc rozwiązanie dla osób, które szukają oszczędności i tańszego kredytu.