Studia w Anglii

[REKLAMA]

Jedne z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie znajdują się w Wielkiej Brytanii. Mowa tu głównie o tzw. Oxbridge, czyli University of Oxford oraz University of Cambridge, ale także o szeregu mniej popularnych, a równie dobrze nauczających uczelniach. Dla Europejczyków jest to jedna z najpopularniejszych kierunków zagranicznej edukacji, gdyż uczelnie te plasują się od zawsze na topowych pozycjach w rankingach, a jednocześnie dostęp do nich jest relatywnie łatwy (znacznie łatwiejszy niż do USA i amerykańskich uczelni konkurencyjnych). Studia w Anglii są więc dostępne dla Polaków.

Studia w Anglii, dlaczego warto?

Są trzy główne powody: jakość nauczania, dostępność i finansowanie.

Po pierwsze anglosaski system nauczania bardzo odbiega od polskiego, a korzeni można się dopatrywać oczywiście w kulturze. Na wyspach ludzie nie są tak zdystansowani, dlatego też relacje wykładowca-student są znacznie bliższe i obarczone mniejszą presją. Powoduje to, że studenci nie boją się poprosić o pomoc czy po prostu zadać pytanie na wykładzie, a warunki do nauki są znacznie przyjaźniejsze.
Co więcej, grupy przedmiotowe są o wiele mniejsze, co pozwala na indywidualne podejście do każdego studenta i wsparcie go w jego konkretnych potrzebach.
Jednocześnie, kierunki w Anglii są tak przygotowane, że wymaga się od studentów samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków, analizy przyczynowo-skutkowej i dociekliwości – wartości, które w Polsce są na ostatnim miejscu. Zamiast tego tutaj uczy się stu wzorów bez podawania ich zastosowania lub tego jak zapamiętać 30 stron podręcznika w jedną noc. Oczywiście, to też jest bardzo indywidualna kwestia samego prowadzącego, ale jednak ogólny trend jest łatwo zauważalny.
Ponadto oferta zajęć dodatkowych jest prawie nieskończona. To, co w Polsce traktowane jest jako zbędne tracenie czasu, tam okazuje się być największą dumą studentów i niepowtarzalną szansą na darmowe rozwijanie swoich umiejętności i zainteresowań w akademickim otoczeniu.

Aplikacja na studia w Anglii znacząco odbiega od tej na polskie uczelnie. Poza wynikami matur liczy się tam list motywacyjny, jaki kandydat musi napisać, gdy składa podanie do systemu UCAS. Jak napisać ten list zwany Personal Statement, możecie przeczytać na https://lagunita.education/baza-wiedzy/jak-napisac-personal-statement.

Koszty studiowania w Anglii

Drugi aspekt to dostępność. Patrząc na światowe rankingi uczelni to te z czołówki mieszczą się w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Nietrudno zatem zauważyć, że Zjednoczone Królestwo jest najkorzystniejsze dla nas, Europejczyków – brak granic, swobodny przepływ osób (przynajmniej do czasu Brexitu), tanie bilety lotnicze, krótki dystans oraz rozbudowana Polonia powodują, że jest to miejsce przyjazne Polakom.
Co więcej, zasady rekrutacji są jasno określone i nie tak skomplikowane jak np. w USA, a aplikować można ze zwykłą polską maturą.
Nie da się ukryć również, że ceny studiów na Wyspach są znacznie bardziej przystępne niż te po drugiej stronie oceanu.

I tak płynnie możemy przejść do ostatniego czynnika przyciągającego do studiowania w Anglii – łatwość finansowania studiów. Stypendia są chętnie przyznawane, a w sytuacji, nawet gdy takiego nie otrzymamy, jest możliwość wzięcia pożyczki studenckiej na bardzo preferencyjnych warunkach, dzięki której nie tylko opłacić czesne, ale również zapewnimy sobie codzienne utrzymanie.

Studia na jednej z najlepszych uczelni na świecie wcale nie są tak nierealne, jak mogłoby się wydawać, jednak aplikacja na nie jest dość skomplikowana, warto więc skorzystać z usług Lagunita Education, która pomoże na w dostaniu się na wymarzone studia.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Milena pisze:

    jest duża różnica między studiami w Polsce, a studiami w Anglii. Za granicą stawia się głównie na wiedzę praktyczną i przygotowanie do przyszłego zawodu, dla tego warto rozważyć taką opcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *