Konto osobiste – co zrobić, aby nie płacić za prowadzenie?

[REKLAMA]

Darmowe konta osobiste to w ostatnich czasach najczęstszy chwyt banków na zdobycie klientów. W praktyce jednak z „darmowością” kont osobistych jest różnie, a te prawdziwie darmowe oferty są raczej rzadkie. Najczęściej konta są darmowe, jeśli klient spełnia pewne warunki, które są wymagane przez bank. Co do nich należy?

Prawdziwe darmowe konta osobiste to trochę Yeti bankowości, każdy o nich słyszał, ale widziało niewielu. Otóż darmowe ROR to zazwyczaj wynik krótkoterminowych promocji lub indywidualnych propozycji banku dla danego klienta, a większość „darmowych kont” posiada warunki, które klient banku musi wypełnić, aby za owe konto nie płacić.

Jakie warunki musi spełnić klient, aby konto było darmowe?

Jednym z najczęstszych warunków, jakie klient musi spełnić są odpowiedniej wysokości comiesięczne wpływy minimalne określone przez bank, czy średnie miesięczne saldo konta uprawniające klienta banku do korzystania z ROR-u za darmo.

Drugim wymaganiem często spotykanym w umowach bankowych jest aktywne korzystanie z karty debetowej przypisanej do konta. Otóż klient banku w ciągu miesiąca musi dokonać transakcji bezgotówkowych na sumę minimalną określoną w umowie z bankiem. Dlaczego tak się dzieje? W tym momencie bank nasze prowizje, które byśmy musieli zapłacić, przenosi na właścicieli miejsc, w których dokonujemy zakupów.

Innym sposobem na zerowe koszty konta jest fakt, że nasz bank jest bankiem głównym, z którego usług korzystamy. Niektóre banki trzymając się tej zasady oferują klientom konta za zero złotych.

Warunkiem do posiadania konta ze zero złotych może być też nasz wiek. Część kont jest bezpłatna dla osób, które nie ukończyły 26 lub 30 roku życia.

office-620822_960_720

Darmowe konto – uważaj na opłaty dodatkowe

Wybierając tzw. darmowe konto uważajmy na dodatkowe koszty. Owszem konto może być darmowe, ale już inne usługi nie, a koszty prowizji bank może wpisać właśnie w nie, co przestanie być dla nas opłacalne. Gdzie mogą zostać ukryte koszty prowizji? Np. w opłatach za przelewy czy wypłaty z bankomatów. Co z tego, że będziemy mieli darmowe konto, jeśli za przelew zapłacimy dwa razy drożej.

Samodzielna obsługa konta to mniejsze opłaty

W celu uzyskania darmowego konta warto jest korzystać z bankowości internetowej. Kiedy sami obsługujemy swoje finanse koszty banku stają się niższe, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby bank przyznał nam właśnie takie, darmowe konto. Przecież nie wchodzą tu w grę np. wynagrodzenia dla doradców bankowych itp., którzy wykonują za nas przelewy, kiedy korzystamy z bankowości w stacjonarnych oddziałach banku.

Skoro internetowa bankowość to też internetowe wyciągi bankowe. Papier jak i wysłanie listu kosztują, dlatego elektroniczna wysyłka naszego comiesięcznego wyciągu bankowego spowoduje, że koszt utrzymania konta osobistego staje się niższy.

Konta osobiste to podstawowy produkt, z którego dziś korzysta prawie każdy, nawet dzieci dopiero uczące się korzystania z bankowości i finansów. Rozwój technologii bywa dziś nieustępliwy, dlatego wcześniej czy później większość osób będzie zmuszona do częstszego korzystanie z płatności bezgotówkowych oraz internetowych. Warto nauczyć się tego już teraz i mniej płacić za prowadzenie konta osobistego.

PA
Nie chcesz przepłacać za prowadzenie konta? Porówna oferty kont osobistych na: http://direct.money.pl/kontaosobiste/.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *