Jak działa kredyt odnawialny?

[REKLAMA]

Jedną z najbardziej korzystnych form kredytowania jest kredyt odnawialny. Mimo dość wysokich limitów kredytowych, nawet do 150 tysięcy złotych, odsetki zapłacisz jedynie od wykorzystywanej kwoty i zawsze jest dostępny jako bufor bezpieczeństwa na Twoim koncie. Przykładowo masz pilny rachunek, który opłacany jest z polecenia zapłaty, a na Twoim rachunku brakuje kilku złotych, posiadając linię odnawialną na swoim koncie, nie będziesz miał żadnych problemów z zapłatą, a odsetki zostaną naliczone jedynie za to, co wykorzystasz.

Kredyt odnawialny a debet

Kredyt odnawialny czasem mylony jest z debetem a są dwa odrębne produkty finansowe. Czym się różnią?

Posiadając debet nie musisz podpisywać oddzielnej umowy z bankiem, a wszelkie informacje o warunkach debetu są zapisane w umowie o rachunek.

Z drugiej strony kredyt odnawialny zawsze wymaga oddzielnej umowy i zawnioskowania o kredyt, oczywiście wszelkie formalności są o wiele mniejsze niż w przypadku normalnego kredytu, a limit linii odnawialnej przyznawany jest np. na podstawie wpływów na konto.

Przeznaczenie obu produktów jest różne, a więc i kwoty jakie może wykorzystać klient banku również. Limit zadłużenia w przypadku debetu jest dość niski i wynosi zaledwie ok. 500 złotych, w przypadku kredytu odnawialnego są to sumy rzędu nawet 150 tysięcy złotych.

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to kredyt przypisany do danego rachunku bankowego, z umową podpisywaną najczęściej na rok i może być wielorazowo zaciągany w całości lub w części. Główną zaletą takiego kredytu jest właśnie jego odnawialność. Opłaty za kredyt w postaci odsetek to tylko ich część, w przypadku kredytu odnawialnego musimy często zapłacić również kwotę za uruchomienie kredytu oraz za jego przedłużenie, oprocentowanie kredytu w zależności od banku wynosi od 9 – 16%.

Pamiętajmy, że główną różnicą między debetem, a kredytem odnawialnym jest fakt, że kredytu odnawialnego nie musimy spłacać co miesiąc, a jedynie pod koniec 12 miesiąc, odkąd przyznano nam linię kredytową.

kredyt-odnawialnh

Spłata kredytu odnawialnego

W przypadku kredytu odnawialnego comiesięczne spłaty ratalne nie są żadnym wymogiem.  Mechanizm działania spłaty jest prosty i działa w ten sposób, iż wszystkie wpływy na Twoje konto redukują saldo wziętego kredytu, a Ty możesz po raz kolejny się zadłużyć do wysokości przyznanego Ci limitu. Wniosek z tego jest taki, że linię odnawialną możesz spłacić w każdym momencie, dowolną kwotą, a najważniejszym jest, abyś ujemne saldo spłacił w całości przed końcem obowiązującej z bankiem umowy, czyli np. pod koniec 12 miesiąca. Oczywiście często kredyty odnawialne są przedłużane, więc być może bank będzie wymagał jedynie zapłaty odsetek oraz prowizji, a Ty dalej będziesz mógł cieszyć się kredytem.

Koszty kredytu odnawialnego?

Kredyt odnawialny bywa o wiele bardziej opłacalny niż kredyt gotówkowy czy karta kredytowa, powodem tego jest niższe oprocentowanie, w wyniku zabezpieczenia kredytu przyszłymi spłatami np. wpływem wynagrodzenia. Bardzo korzystny jest również fakt, iż w przypadku kredytu odnawialnego spłacamy odsetki jedynie od kwoty, którą realnie wykorzystujemy. Przy wzięciu kredytu odnawialnego musisz się liczyć z tym, że zapłacisz również prowizję za udzielenie kredytu oraz jego przedłużenie, chociaż niektóre banki oferują promocje i przez pierwszy rok nie oczekują zapłaty prowizji.

Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku karty kredytowej, linia odnawialna jest pewnym niebezpieczeństwem, gdyż korzystając z niej więcej niż potrzebujemy możemy wprowadzić się w długi, a przyzwyczajenie w tym przypadku to nasz największy wróg.

Więcej na ten temat znajdziesz na
Direct.Money.pl

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *