Czy można wziąć kredyt bez badania zdolności kredytowej przez bank?

[REKLAMA]

Ocena zdolności kredytowej jest kluczową zmienną dla banku, który rozważa udzielenie kredytu osobie nim zainteresowanej. W obecnych czasach nikt nie może sobie pozwolić na pochopną decyzję, która mogłaby przynieść negatywne skutki dla instytucji finansowej. Zanim jednak zastanowimy się, czy istnieje możliwość uzyskania kredytu w banku bez badania zdolności finansowej, dowiedzmy się, czym ona tak naprawdę jest?

Zdolność kredytowa – ale co to jest?

W polskim prawie jest to zdolność do spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego i jego odsetek w określonym stosowną umową terminie. Tak więc posiadanie tej zdolności jest konieczne do otrzymania środków finansowych pochodzących z kredytu bankowego. W praktyce jest jednak możliwość wziąć kredyt na oświadczenie. Jednakże wtedy konieczne jest spełnienie szeregu dodatkowych warunków by pożyczka na oświadczenie była w naszym zasięgu np. przedstawienie programu naprawczego swojej sytuacji finansowej, zgoda na różnego rodzaju zabezpieczenia spłaty kredytu.

Jak wygląda badanie zdolności kredytowej?

W Polsce nie obowiązują ściśle określone prawem zasady badania zdolności finansowej. Tak więc każdy bank posługuje się swoimi procedurami, aby zbadać czy potencjalny kredytobiorca będzie w stanie spłacać raty w określonym umową czasie? Najczęściej banki oceniają naszą zdolność formalnoprawną oraz zdolność merytoryczną.

Ta pierwsza określa czy dana osoba może w ogóle zawrzeć ważną umowę. Najczęściej do jej oceny należy przedstawić dokument ze zdjęciem, wniosek kredytowy, zaświadczenie o zatrudnieniu i inne dokumenty wymagane przez bank.

Zdolność merytoryczna zaś oceniana jest na dwa sposoby, bada się aspekt personalny oraz ekonomiczny. Bada się stan rodzinny, majątkowy, kwalifikacje zawodowe oraz doświadczenie. Od strony ekonomicznej bada się nasze dochody oraz jakość zabezpieczeń kredytu. Rzetelna ocena zdolności kredytowej jest konieczna, aby zminimalizować ryzyko kredytowe dla banku, które w praktyce oznacza nieopłacanie rat w terminie częściowo lub w całości.

Co wpływa na ocenę zdolności kredytowej?

Większość instytucji bankowych zwraca szczególną uwagę na poniższe sprawy:

 •    Forma zatrudnienie (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, renta, emerytura, działalność gospodarcza czy działalność rolnicza),
 •    Wysokość stałych miesięcznych dochodów ze wszystkich źródeł,
 •    Staż pracy,
 •    Dotychczasowa historia kredytowa (czy w przeszłości mieliśmy problemy ze spłatą swoich zobowiązań finansowych?),
 •    Aktualnie posiadane kredyty i pożyczki,
 •    Wiek,
 •    Wykształcenie,
 •    Stan cywilny oraz rozdzielność majątkowa.

Gdzie banki sprawdzają naszą zdolność kredytową?

Instytucje sprawdzają naszą wiarygodność w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Należy jednak pamiętać, że jesteśmy w stanie samodzielnie zadbać o dobrą zdolność kredytową. Wystarczy sumiennie oraz regularnie spłacać wszystkie swoje zobowiązania finansowe w tym także te, które na pierwszy rzut oka wydają się nic nieznaczące jak mandat za złe parkowanie czy jazdę bez ważnego biletu.

Pożyczki na oświadczenie posiadają w swojej ofercie nie tylko banki, ale i instytucje pozabankowe. Jednakże mało kto ma czas, aby porównać warunki, na których taki kredyt dla firm na oświadczenie można wziąć. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ofertą operatora bankowego np. Aconto (http://aconto.pl/kredyty-na-oswiadczenie/), który za darmo porówna dla nas propozycje różnych instytucji finansowych i wybierze tę, która okaże się najbardziej atrakcyjna i dostępna w konkretnym przypadku. To duża oszczędność czasu, z której warto skorzystać.

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. biedronka1 pisze:

  Jeżeli kredyt nie był spłacany w terminie to informacje o nim mogą być przechowywane przez BIK do 5 lat. Jednak można złożyć wniosek z prośbą o ich usunięcie.

 2. Ola pisze:

  Myślę, że to bardzo ciekawy artykuł. Może się wielu osobom przydać.

 3. kotek pisze:

  to ciekawe . chyba najbardziej zależy to od kwoty jaka chcemy wziąć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *