Jak zacząć oszczędzać pieniądze?

[REKLAMA]

Budżet domowy to jedna ze spraw, która sprawia problem wielu osobom. Okazuje się, że wielu Polaków żyje ponad stan, a to prowadzi do niemałych problemów, łącznie z tym, że wpadamy w długi, których nie potrafimy spłacić. A od tego już tylko krok do tego, żeby skontaktowały się z nami firmy windykacyjne. Aby temu zapobiec wystarczy zadbać o swoje finanse.

Zapisujmy wydatki

Pierwszym i najważniejszym krokiem w zmianie swoich finansowych zwyczajów jest zapisywanie wydatków. Warto zbierać wszystkie paragony i przynajmniej raz w tygodniu dokładnie przeanalizować, gdzie podziały się nasze pieniądze. Dobrze jest stworzyć sobie szczegółową tabelę z podziałem na różne kategorie, dzięki czemu łatwo sprawdzimy na co wydajemy najwięcej oraz gdzie możemy wprowadzić oszczędności. Zastanówmy się więc nad swoim stylem życia i uwzględnijmy osobno takie pozycje jak słodycze, jedzenie na mieście, papierosy, prasę czy gry komputerowe. Po miesiącu podsumujmy każdą kategorię i sprawdźmy ile naprawdę wydajemy. Sami musimy zdecydować czy 200 zł miesięcznie wydawane na colę i chipsy to dużo czy mało. Warto jednak szukać pozycji, w których możemy wprowadzić oszczędności.

money

Planujmy zakupy

Kolejnym krokiem jest dobry plan wydatków. To już wstęp do planowania całego budżetu, ale na początek, dla wprawy, dobrze jest zacząć od czegoś mniejszego. Zaplanujmy tygodniowe menu w naszym domu oraz codzienną listę zakupową. Zakupy z kartką wcale nie muszą być łatwe, szczególnie że sklepy często kuszą nas promocjami i wyprzedażami. Pamiętajmy jednak, że korzystanie z nich jest złudną oszczędnością, ponieważ czasem kupujemy rzeczy, których w ogóle nie potrzebujemy. Skąd wiadomo, że tak jest? Ponieważ nie znalazły się na naszej liście.

Tworzymy miesięczny budżet

Większym wyzwaniem jest stworzenie miesięcznego budżetu. Najważniejsze, aby na pierwszym miejscu w naszych planach znalazło się uregulowanie wszelkich rachunków i opłat, szczególnie jeśli zalegamy z płatnościami i dzwonią do nas firmy windykacyjne. Dopiero po zapłaceniu zobowiązań zastanówmy się nad resztą naszych finansów. Oczywiście musimy mieć pieniądze na jedzenie i środki higieniczne, ale praktykowanie tworzenia list zakupowych z pewnością sprawi, że kupimy tylko to, co jest nam potrzebne. Dzięki temu powinniśmy stopniowo wyjść na prostą, a także zacząć gromadzić pierwsze oszczędności.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *