Wybierz mądrze polisę assistance

[REKLAMA]

Kupujesz polisę AC. Udało ci się znaleźć niedrogą ofertę, czujesz się bezpiecznie w podróży. Tymczasem w kryzysowej sytuacji okazuje się, że twoja polisa nie gwarantuje ci prawie nic. Ani darmowego holowania, ani auta zastępczego.

Nie ważne, czy jedziesz na wakacje, czy poruszasz się samochodem w drodze do pracy i z powrotem. Jeżdżąc samochodem na co dzień, powinieneś zadbać o to, aby mieć naprawdę dobre ubezpieczenie. Dobre ubezpieczenie assistance będzie chroniło ciebie, jako kierowcę, twoich pasażerów przed zdarzeniami, które przecież się zdarzają na drodze. Ubezpieczenie powinno też pomóc ci dokończyć podróż, gdy twoje auto ulegnie awarii. Zagwarantować poczucie bezpieczeństwa finansowego, tak abyś nie musiał się martwić, że stać cię na naprawę samochodu na miejscu, kosztami holowania pojazdu do serwisu, kosztami dalszej podróży, kosztami wynajmu auta zastępczego.

Wybór polisy – dokładnie czytaj

Wybierając polisę, musisz liczyć się też z wiekiem swojego pojazdu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mocno ograniczają dostępność pełnowartościowych polis dla aut starszych niż 10 lat. Do tego często dochodzi odmowa zapłaty odszkodowania, gdy awarie auta często się powtarzają, co ma miejsce nawet wówczas, gdy kupujesz droższą polisę.

podpisanie-umowy

Ubezpieczenia w gratisie lub jako dodatek

Dostępne na rynku ubezpieczenia AC, jako ubezpieczenia dowolne, oferują przeróżny zakres ubezpieczenia, a co za tym idzie, różny poziom ochrony. Na rynku funkcjonują tzw mini assistance, które stanowią dodatek do polisy OC lub autocasco. Kosztują od kilkunastu złotych do zupełnego gratisu, ale mają mnóstwo ograniczeń i wyłączeń. Firmy prześcigają się w nakładaniu ograniczeń, zawierające klauzulę dotyczącą odległości holowania, odległości unieruchomienia samochodu od domu. Takie zapisy w praktyce bardzo utrudniają skorzystanie z polisy. Wśród zapisów można znaleźć również taki, który mówi o ograniczonej liczbie interwencji z polisy.

Czasem lepiej dopłacić

Dlatego też warto czasem dopłacić do wariantów rozszerzonych, które mimo wszystko również zawierają wyłączenia, które jednak są bardziej zrozumiałe. Należą do nich takie, które mówią o nieudzieleniu pomocy w przypadku, gdy auto nie ma badania technicznego, kiedy samochód prowadził nietrzeźwy kierowca czy osoba nie posiadająca odpowiednich uprawnień. Wsparcia możesz nie otrzymać również w przypadku, gdy wezwiesz pomoc bez porozumienia się z centrum alarmowym ubezpieczyciela.

Pakiety assistance dodawane jako gratis do ubezpieczenia OC czy autocasco są mocno okrojonymi wersjami polis. Nie gwarantują ani zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego, ani zwrotu kosztów dalszej podróży czy noclegu. Tego typu ubezpieczenia są chwytem marketingowym banków, które rozdają takie polisy jako dodatek do karty kredytowej, konta rozliczeniowo – oszczędnościowego. Stanowią gratyfikację wysokich wpływów na konto lub oszczędności ulokowanych w banku. . Są to głównie bonusy kierowane do klienta zamożnego. Jakoś tak jest ten świat zbudowany, że zamożny oszczędzić może więcej i jest zdecydowanie bardziej dopieszczany niż ten, który ma “gołą” pensję wpływającą na konto.

Czego szukać w wartościowej polisie?

W zakres ubezpieczenia assistance wchodzić powinna pomoc serwisowa, obejmująca naprawę auta na miejscu, awaryjne wypompowanie i zmianę paliwa, awaryjne otwarcie pojazdu. Tutaj należy jednak ostrożnie podchodzić do ograniczeń zawartych w polisie, dotyczących odległości lub częstotliwości interwencji. Kolejnym punktem powinna być możliwość pokrycia kosztów holowania samochodu. Dobra i uczciwa polisa powinna gwarantować możliwość skonstruowania z auta zastępczego i pomocy w podróży, a także dostępną 24 godziny na dobę infolinię.

Aby znaleźć dobre ubezpieczenie assistance należy dobrze zapoznać się z warunkami polisy i zakresu ochrony, dokładnie przeczytać OWU. Na pewno nie wolno się decydować na zakup polisy pod wpływem chwili.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Pomoc Drogowa Jacek Szewczyk z Gdańska zajmującą się pomocą drogową i transportem aut i maszyn.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Tymoteusz pisze:

    Czasem dobrze, że to OC jest niezbędne. Ostatnio miałem kolizję i byłem poszkodowany w wypadku samochodowym…ale na szczęście przeczytałem, że jest coś takiego jak darmowy samochód z OC sprawcy :)) oj jak mi uratowali tym życie, polecam wypozyczalnia24.net – zadzwoniłem, dostarczyli mi samochód, a ja na czas naprawy mojego samochodu nie musiałem się martwić czy dojadę do pracy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *