Zagraniczne konto bankowe dla Polaka – jak założyć?

[REKLAMA]

W dobie otwarcia się rynków światowych przed Polakami, w tym rynków pracy, czy rynku finansowego kwestią dość znaczącą dla wielu z nas stała się możliwość założenia konta bankowego za granicą. Dziś jest to nie tylko możliwe, ale i w większości przypadków również łatwe do zrealizowania i w końcu, co z punktu widzenia finansowego – w wielu przypadkach także opłacalne. Dlatego też w tym artykule podpowiemy wam, w jaki sposób można założyć konto za granicą.

Zagraniczne konto bankowe dla Polaka

Zamierzając otworzyć konto zagraniczne w pierwszej kolejności należy rozeznać się w sytuacji. Dziś właściwie większość krajów stoi pod tym względem przed nami otworem umożliwiając założenie konta bankowego. Samo otwarcie konta jest bardzo proste, bo nie wymaga ono specjalnych pozwoleń, ani zgłaszania do żadnych instytucji. Wyjątek od reguły stanowią najbogatsze osoby w Polsce, których obowiązkiem jest przekazywanie informacji do Narodowego Banki Polskiego co kwartał, jednak jest to zupełnie odrębna kwestia. Tzw. przeciętny Kowalski zakładając konto zagraniczne jest jedynie zobowiązany do spełnienia określonych wymogów, które stawiają przed każdym klientem banki poszczególnych krajów.

atm-959533_1920
Wymagania banków wobec zagranicznych klientów

Aby założyć konto za granicą musimy uświadomić sobie, iż poszczególne banki wymagać będą od nas przedstawienia różnych dokumentów. Przeważnie aby założyć tego rodzaju konto klient zmuszony jest do stawienia się w danym banku, czyli wyjazdu z Polski, choć bywa, że i bez tego możliwe będzie założenie konta. Dokumentem najczęściej wymaganym przez banki przy zakładaniu konta zagranicznego jest zaświadczenie o miejscu zamieszkania. Wspomnieliśmy również o bardzo częstym wymogu stawienia się osobistego w banku, co dla wielu potencjalnych Klientów może stanowić pewną przeszkodę.

Jeśli nawet znajdziemy bank, który akceptuje możliwość zdalnego, czy też korespondencyjnego założenia konta, często na Klienta czekają dodatkowe wymagania. Przykładowymi mogą być chociażby konieczność wpłacenia kaucji, a także notarialne potwierdzenie wzoru swojego podpisu oraz notarialne potwierdzenie kopii dowodu osobistego.

Konto w podatkowym raju

Inną kwestią jaka możliwa jest do rozpatrzenia jest założenia konta w banku z siedzibą w tzw. raju podatkowym. Jest to jednak opcja dla ryzykantów, którzy nie boją się podejmowania ryzyka zakładania konta w tego rodzaju bankach. W wielu z banków istnieje opcja założenia konta przez internet, a obsługa klientów rozwinięta jest w sposób wyjątkowo szeroki, łącznie z obsługą telefoniczną w języku polskim w niektórych przypadkach.

Konto dla osób mieszkających za granicą

Innym sposobem założenia konta zagranicznego przez Polaka jest sytuacja, gdy dana osoba zamieszkuje inny niż Polska kraj.
W wielu z krajów założenie konta możliwe jest wyłącznie w przypadku planowania w danym państwie pobytu dłuższego niż pół roku (takie wymagania mają m.in. niektóre włoskie banki). Z dokumentów wymaganych klient przedstawić musi m.in. kartę pobytu, zaświadczenie o miejscu zamieszkania, paszport, zaświadczenie o dochodach, czy świadectwo urodzenia, itp.

Wymogi stawiane klientom różnią się od siebie zasadniczo w zależności od kraju, a nawet banku w którym mamy zamiar założyć konto. Dlatego też np. w Irlandii wśród wymaganych dokumentów znajdzie się paszport, drugi dokument wraz ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, potwierdzenie miejsca zamieszkania (np. list od pracodawcy, rachunek za media, itp.), dane pracodawcy i zaświadczenie o zarobkach.

źródło: zaradnyfinansowo.pl

Możesz również polubić…

6 komentarzy

 1. n26 pisze:

  Od listopada 2018 można całkowiecie online otworzyć konto w niemieckim banku N26. Co istotne można to zrobić nawet z polskim adresem na które zostanie przesłana karta debetowa. wpisując w czasie rejestracji kod polecający robertp3062 otrzymasz od N26 15 Euro

 2. Aga pisze:

  Jak założyć konto w Irlandii jesli nie mam paszportu

 3. Karolina pisze:

  czy jest jakiś bank w Anglii, który ma obsługę po polsku, polskie ulotki, bankowość internetowa albo jakaś infolinie? słyszał ktoś?

 4. Marek . O pisze:

  Witam mam problem z założeniem konta w Szwecji.Jeszcze dwa lata temu nie było tego problemu wystarczył tylko dowód osobisty , obecnie posiadam taki dokument oraz preson numer tymczasowy na który zresztą mam tu zarejestrowany samochód , ale konta już nie mogę założyć ponieważ przez uchodźców zostały zaostrzone przepisy i muszę posiadać inne dokumenty czyli : dowód + paszport oraz adres zameldowania , lub d,w + paszport + umowa o pracę. Natomiast umowy o pracę nie dostaniesz jak nie masz person numeru , nie masz pracy nie dostaniesz person n.r i koło zamknięte . I tak tu się przedstawia założenie konta , instytucje z chęcią przyjmują pieniądze i się nie pytają o dokumenty , natomiast problem powstaje tak jak w moim przypadku kiedy to dostałem zwrot zapłaconej nadwyżki z tytułu podatku drogowego za samochód ale czekami które to mogę zrealizować w sklepach lub stacjach benzynowych i tu znowu zong ,,, nie mogę zapłacić tymi czekami ponieważ nie posiadam Szwedzkiego dowodu osobistego, teraz mija termin ważności tych czeków i jestem w plecy 3500 koron .

 5. Joanna pisze:

  Czy są jakieś konta bankowe, które Pan może polecić w Niemczech. Mieszkam na stałe w Polsce, ale chcę założyć w Niemczech.

  • Mathias pisze:

   Jest kilka banków w Niemczech które maja do zaoferowania rachunki bankowe dla Polaków
   Sparkasse girokonto z kartą bankową serwis po polsku
   Norisbank girokonto z masterkard tu potrzebna jest jedynie wizyta w placówce pocztowej dowolnej w Niemczech w celu potwierdzenia tożsamości
   Oraz online konto De

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *