SEPA, SWIFT – co należy wiedzieć o przelewach zagranicznych?

[REKLAMA]

Zwykłe przelewy gotówkowe w złotówkach są banalnie proste i dość tanie. Sprawa się komplikuje kiedy musimy wysłać przelew zagraniczny, np. z Anglii do Polski. W takim przypadku należy dowiedzieć się co nas czeka, aby nic nie mogło sprawić nam niespodzianki. Co warto wiedzieć o przelewach międzynarodowych?

SEPA i SWIFT – różnica

Przede wszystkim zlecając przelewy zagraniczne powinniśmy rozróżniać te dwa pojęcia. W zależności od tego w jaki rejon świata posyłamy naszą gotówkę, mamy do wyboru dwie opcje – SEPA bądź SWIFT. Pierwsza z nich obejmuje transakcje, które odbywają się w obrębie Unii Europejskiej bądź nienależących do niej krajów leżących w Europie. Zasada jest taka, że musi to być Jednolity Obszar Płatności w Euro, czyli właśnie skrót SEPA (Single Euro Payments Area). Inaczej jest w przypadku kiedy chcemy wysłać pieniądze poza Stary Kontynent. Wówczas powinniśmy wybrać opcję SWIFT. Co prawda jest to zazwyczaj droższa operacja, jednak czasami zwyczajnie nieunikniona.

Ile płaci się za przelewy?

Koszty ponosimy zarówno przy opcji SEPA jak i SWIFT. W przypadku tej drugiej mowa jednak o wyższych kwotach. Oczywiście konkretne opłaty naliczane są w zależności od banku, z którego usług korzystamy. Orientacyjnie można jednak przyjąć, że za SEPA płaci się maksymalnie 10zł i często instytucje finansowe oferują raz w miesiącu wykonanie darmowego przelewu tego typu. Koszty przelewu SWIFT wahają się natomiast w granicach 20-250zł, co już jest znaczną kwotą.

Podział kosztów przy przesyłaniu pieniędzy

Istotną kwestią jest również to, kto płaci za przelew – nadawca czy odbiorca. W przypadku SEPA niestety nie ma za dużego wyboru – pozostaje jedynie możliwość SHA, czyli koszty dzielone są pomiędzy osobę wysyłającą pieniądze i osobę, która ma je otrzymać. Jeżeli jednak decydujemy się na SWIFT to możemy zdecydować się na jedną z trzech opcji: wspomniane wcześniej SHA, OUR (za przelew płaci nadawca) bądź BEN (kosztami obciążony zostaje odbiorca).

Czas realizacji przelewów zagranicznych

Różnica pomiędzy SEPA i SWIFT również tutaj jest widoczna. W SEPA odbiorca będzie czekał na przelew co najwyżej dzień roboczy od momentu jego zlecenia. Ponadto mamy możliwość wykonania operacji w trybie ekspresowym, czyli przyspieszenia jej. Jeżeli chodzi o SWIFT to z kolei czas realizacji przelewu to około 2 dni roboczych, chociaż również możemy dopłacić za szybsze działanie i wtedy pieniądze mogą wylądować na koncie odbiorcy następnego dnia bądź nawet w tym samym dniu.

Czy przelewy bankowe to jedyna opcja?

Nie. Istnieje również wiele firm, które pośredniczą w przelewach międzynarodowych. Nierzadko jest to łatwiejsze, szybsze i tańsze niż w przypadku zleceń wykonywanych przez instytucje bankowe. Jeżeli zainteresowała Cię ta opcja to zobacz oferty firm transferowych i porównaj z przelewami bankowymi. Może akurat pozwoli Ci to zaoszczędzić trochę Twoich ciężko zarobionych pieniędzy?

Warto dbać o swoje interesy. Dlatego właśnie należy wiedzieć jak najwięcej na temat możliwości przesyłania pieniędzy międzynarodowo. Wtedy świadomie i z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że wybrane przez nas rozwiązanie jest najbardziej optymalne i nie tracimy niepotrzebnie gotówki na dodatkowe, ukryte koszty bądź prowizje.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. biedronka1 pisze:

    Instytucją za pośrednictwem której możemy przesłać pieniądze za granicę jest Western Union.
    Pieniądze mogą być odebrane w gotówce lub przesłane na rachunek bankowy odbiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *