Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

[REKLAMA]

Kupując mieszkanie należy posiadać dość spore oszczędności. Mało kto jednak może pozwolić sobie na taki komfort. Kupując nieruchomości takie jak mieszkania, domy najczęściej korzysta się z kredytów hipotecznych. Jak pokazują statystyki, około 80% wszystkich transakcji kupna nieruchomości mieszkalnych jest kredytowana. Ale zmieniające się przepisy powodują, że obecnie by starać się o kredyt hipoteczny należy posiadać 20% wkładu własnego. Istnieje jednak kilka możliwości dających szansę na zakup mieszkania bez wkładu własnego.

Zabezpieczenie kredytu na innej nieruchomości

Starający się o kredyt hipoteczny nie posiadając wkładu własnego, możne w rozmowach z bankiem wykorzystać fakt posiadania nieruchomości. Jeżeli posiadana nieruchomość ma większą wartość niż przewidywany wkład własny, to bank weźmie to pod uwagę. Co ważnie, nie zawsze trzeba być właścicielem nieruchomości mającej zabezpieczać kredyt. Może należeć do osób trzecich, które wyrażą zgodę by stała się zabezpieczeniem.

Zakup mieszkania po atrakcyjnej cenie

Gdy trafi się super okazja cenowa na zakup mieszkania, kiedy jego cena jest niższa niż wartość rynkowa, to taką różnicę bank może potraktować jako wkład własny. Przykładowo konkretny lokal mieszkalny wyceniany jest na 250.000 zł, a właściciel chce je sprzedać za 200.000 zł, to różnica 50.000 zł będzie traktowana właśnie jako wkład własny kredytobiorcy.

Pożyczka na wkład własny – różne możliwości działania

Nie mając uzbieranego wkładu własnego można skorzystać z różnego rodzaju finansowania zewnętrznego, pod postacią pożyczek. Jakie możliwości się pojawiają?

Pożyczka z banku czyli zaciągnięcie zobowiązania na wkład własny, co jednak prowadzi do późniejszego zwiększenia zadłużenia. Bo pożyczkę trzeba spłacić z odsetkami, a do tego dochodzić będzie przecież równoczesna spłata kredytu.

Pożyczka z kasy zakładowej. Kasy zakładowe działają w większości przypadków w jednostkach budżetowych np. szkoła, urzędy. Możliwość zaciągnięcia takiej pożyczki w kasie zakładowej jest o tyle korzystniejsze niż w banku gdyż jakiekolwiek odsetki są tutaj minimalne. Kasy tego typu nie są nastawione na zysk.

Pożyczki od dewelopera. Niektóre firmy deweloperskie udzielają swoim klientom pożyczek na wkład własny. Jest to sytuacja korzystna dla obu stron, każda ze stron tutaj wygrywa. Deweloper nie musi obawiać się zastoju w sprzedaży nowych lokali, mimo ograniczeń na rynku kredytów hipotecznych, a klient na dogodnych warunkach uzyskuje dostęp do środków finansowych, które pokryją wkład własny.

System 10/90 i inne

Deweloperzy przygotowali dla swoich klientów oferty polegające na tym, że płaci się za lokal mieszkalny dopiero w momencie jego wybudowania, oddania do użytku, wtedy gdy klient podpisze ostateczną umowę. Dlaczego 10/90 czy też 20/80? Mianowicie pierwsza liczba to 10% wartości mieszkania jaką trzeba ponieść na początku współpracy z deweloperem. Pozostała część wpłacona po wybudowaniu. To dobre rozwiązanie dla osób które muszą „dozbierać” na wkład własny,. To pomocne narzędzie, szczególnie w przypadku atrakcyjnych lokalizacji.

Wystarczy „10% wkładu własnego”

Rekin Finansów, który oferuje pomoc w znalezieniu taniego kredytu hipotecznego zapewnia, że wystarczy zaledwie 10% wkładu własnego. Jak mówi twórca bloga Rekin Finansów, Szymon Ziemba: „aby kupić mieszkanie w prosty sposób wystarczy mieć 10% wkładu własnego. Znalezienie najtańszego kredytu mieszkaniowego i całą biurokrację czytelnicy powierzają mi, więc o nic nie muszą się martwić. Warto dodać, że tylko parę banków zgadza się na tak mały wkład własny, a zdolność kredytowa i sprytne wypełnieni wniosku kredytowego ma kluczowe znacznie jeśli nie chcemy stracić paru miesięcy na uzyskanie kredytu hipotecznego w banku.

Budowa domu i działka jako wkład własny

Budując dom można wliczyć do wkładu własnego działkę na której powstaje. Starający się o kredyt, gdy są właścicielami działki lub mają ją w użytkowaniu wieczystym, mogą mieć pewność że bank wliczy ją do wkładu własnego.

To najpewniejsze sposoby na to aby uzyskać kredyt hipoteczny nie posiadając wkładu własnego. Z uwagi na to, iż uzbieranie 60.000 złotych może być nie lada wyzwaniem, powyższe działania mogą okazać się jedyną możliwością by zacząć wprowadzać w życie marzenia o zakupu własnego mieszkania.

Autor artykułu
Zainteresował Cię temat? Wpadnij również na: Nowe-nieruchomosci.pl

 

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *