Czy pożyczka gotówkowa jest bezpieczna?

[REKLAMA]

Polacy często korzystają z ofert pożyczek gotówkowych. Dzięki nim możemy szybko poprawić swoją sytuację finansową i otrzymać pieniądze na dowolny cel – wyjazd wakacyjny, zakupienie nowego telewizora, opłacenie rachunków. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z ofert pożyczek gotówkowych, warto zastanowić się nad ich bezpieczeństwem. Jak pożyczać bez ryzyka?

Dobra pożyczka gotówkowa powinna być tania, wygodna oraz bezpieczna. Niestety, wielu z nas zwraca uwagę tylko na te dwie pierwsze kwestie, czyli poszukujemy pożyczek, które będą kosztowały nas jak najmniej oraz będą komfortowe w zaciągnięciu, na przykład z minimalną liczbą dokumentów i przez internet.

Dobrym pomysłem jest skorzystanie ze sprawdzonej listy firm pożyczkowych. Taką listę z rankingiem bezpiecznych pożyczek gotówkowych znajdziesz na Rekin Finansów, który w swoich zestawieniach przywiązuje dużą wagę do wiarygodności pożyczkodawców. Jak podkreśla Rekin Finansów, uwzględnia tylko pożyczki od firm, które obowiązuje ustawa anty-lichwiarska.

Gdy zaciągniemy pożyczkę bez jej sprawdzenia, może się okazać, że będzie ona wiązała się z bardzo wysokimi kosztami, może wymagać dodatkowych opłat, może nawet skutkować wykradzeniem naszych danych osobowych i nielegalnym ich wykorzystaniem. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać bezpieczne pożyczki gotówkowe, które nie będą wiązały się z niebezpieczeństwem dla pożyczkobiorcy.

Bezpieczna pożyczka gotówkowa:

 • powinna być udzielona przez sprawdzoną instytucję – wybierajmy znane firmy bankowe i pozabankowe i sprawdzajmy informacje na ich temat w internecie
 • nie może wymagać początkowej wpłaty – gdy pożyczkodawca chce, aby wpłacić mu pieniądze w celu rozpatrzenia wniosku, na przykład gotówką czy przez SMS, nie korzystajmy z takiej oferty
 • być udzielona na jasnych warunkach – przed sygnowaniem umowy przeczytajmy ją dokładnie, aby zapoznać się z jej zapisami
 • mieć jasno określone koszty – informacje o wysokości raty, oprocentowaniu, prowizji, łącznej kwocie do spłaty, ewentualnych karach za nieterminowe spłacenie raty i innych opłatach powinniśmy znaleźć w umowie i załącznikach do niej

Zatem pamiętajmy o tym, żeby pożyczki gotówkowe dokładnie prześwietlać przed skorzystaniem z danej oferty. Również spłacajmy swoje zobowiązania regularnie – wtedy nie narazimy się na żadne dodatkowe koszty i nie będziemy wpisani do baz dłużników, co w przyszłości może skutkować trudnościami w skorzystaniu z innych pożyczek.

Możesz również polubić…

3 komentarze

 1. biedronka1 pisze:

  Przed wzięciem pożyczki zawsze sprawdzam jakie dany bank ma warunki kredytowe. Unikam szybkich pożyczek oferowanych przez firmy pozabankowe które nie są bezpieczne.

 2. kotek pisze:

  Artykuł zwraca uwage na kwestie których zwykły kowalski nie sprawdza . super

 3. Przy sprawdzaniu pożyczkodawcy warto sprawdzić czy np. jest zrzeszona w PZIP, niedługo zresztą każda taka firma będzie musiała być obecna w rządowym „Rejestrze Instytucji Pożyczkowych” prowadzonym przez KNF.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *