Kim są aniołowie biznesu? Czy są tylko legendą? Jak ich znaleźć?

[REKLAMA]

Anioł biznesu to prywatna osoba, najczęściej doświadczony biznesmen, który inwestuje swój własny kapitał w nowy rozwijający się biznes. Nad Wisłą, to nadal rzadko spotykane pojęcie, choć świadomość o istnieniu Aniołów biznesu, z roku na rok rośnie. Największą aktywność aniołów biznesu odnotowano po wejściu Polski do Unii Europejskiej, oraz upowszednieniu dostępu do internetu. Jednak kolebką biznesowych aniołów są Stany Zjednoczone, a dokładnie – Dolina Krzemowa. W tamtym miejscu, biznesmeni który mieli nadwyżkę kapitału zaczęli poszukiwać biznesów w które mogli by zainwestować swoje pieniądze. Oczywiście byli oni świadomi ryzyka, z jakim wiązała się inwestycja w raczkujące biznesy.  To właśnie dzięki nim udało się stworzyć najbardziej rozpoznawalne marki na świecie takie jak Google, Skype czy Amazon.

Polscy aniołowie

Polscy biznesmeni, krórzy chcą inwestować w młode, dobrze zapowiadające się biznesy, zrzeszają się w tzw. Sieciach aniołów biznesu. Są to organizacje, które pośredniczą między nimi a pomysłodawcami nowych biznesów. Dzięki takim organizacjom, aniołowie zachowują swoją anonimowość, a one same pomagają przygotować odpowiednie dokumenty oraz szukają pomysłów, które wymagają inwestycji od 50 tys. do nawet 5 milionów złotych.

Polskie organizacje zrzeszające aniołów biznesu:

 • PolBAN Business Angels Club
 • Lewiatan Business Angels
 • Śląska Sieć Aniołów Biznesu Silban
 • Sieć Inwestorów Prywatnych SATUS
 • Regionalna Sieć Inwestorów i Inwestycji Kapitałowych RESIK
 • Wschodnia Sieć Aniołów Biznesu
 • Sieć Aniołów Biznesu Amber
 • Secus Wsparcie Biznesu
 • Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja
 • Gildia Aniołów Biznesu
 • Studencka Sieć Aniołów Biznesu
 • Kobieca Sieć Aniołów Biznesu

Jak pokazuje powyższa lista – polscy aniołowie biznesu nie są legendą. Faktycznie istnieją i inwestują w młody biznes. Ciekawostką jest to, że właśnie dzięki nim sukces odniosła księgarnia internetowa merlin.pl.

Pieniądze to nie wszystko

Trzeba mieć również na uwadze, że wniesione do biznesu anielskie pieniądze to jedna ze składowych inwestycji. Bardzo często aniołowie wspierają biznesy swoim doświadczeniem, kontaktami czy sprawdzonymi technikami zarządzania i sprzedaży, co jest również bardzo dużym wkładem w funkcjonowanie i rozwój młodego biznesu.

Niestety, nikła wiedza wśród przedsiębiorców o tym typie poszukiwania pieniędzy do firmy, doprowadza do tego, że niewielu polskich przedsiębiorców szuka swoich aniołów biznesu. Często dochodzi do tego brak wiary w swój pomysł i obawa, że nie jest on dostatecznie dobry. Jednak eksperci przewidują, że ten sposób pozyskiwania kapitału będzie się cieszył coraz większym zainteresowaniem.

Jeżeli nie chcesz wpaść w pułapki finansowe i szybko i wygodnie rozwinąć swój biznes –  wejdź na naszą stronę i zaufaj specjalistom z finstart.pl. Doradzimy, podpowiemy i pokierujemy.

Artykuł sponsorowany.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *