Monety lokacyjne, jakie emituje się w Europie
Tak jak w przypadku innych zakątków świata, produkcja tego typu inwestycyjnego kruszcu, odbywa się również w państwach Starego Kontynentu. Następne kilka akapitów poświęcimy więc najbardziej znanym europejskim seriom takich monet.
Do tego grona bez żadnych wątpliwości zaliczyć można rodzimą edycję. Narodowy Bank Polski rozpoczął jej emisję w latach dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Tak jak w wielu innych przypadkach, tutaj również nazwa odnosi się do głównego motywu stylistycznego monet. Co do polskich monet, jest to orzeł Bielik. Tak zresztą brzmiała pierwotna nazwa serii. Zmieniono ją kilka lat temu. Od tamtego momentu, nowi inwestorzy, znają ją jako Bielika. Warto w tym miejscu dodać, że wraz ze zmianą, zdecydowano się na małe odświeżenie wizualne. Nie zmieniło to jednak w żadnym stopniu wyglądu całości. Jest ton zresztą przy tym wszystkim bardzo czytelny i niezwykle bogaty w szczegóły. W jego centrum nadal jest najbardziej kojarzony z Polską gatunek orła. W sumie w sprzedaży znaleźć można cztery różne warianty numizmatów. Tu zasada jest dość czytelna. Im mniejsza kwota na egzemplarzu. Tym mniej kruszcu zawiera. I tak moneta o wartości 50 złotych posiada jedną dziesiątą trojańskiej uncji złota, podczas gdy najwięcej kruszcu ma w sobie równowartość pięciuset złotych. Tutaj do produkcji jednej takiej sztuki używa się dokładnie jednej uncji.
Jeden z najciekawszych pomysłów na to, jak będzie wyglądać ich moneta bulionowa, mieli Austriacy. Było ich zresztą naprawdę wielu. Wszystko dlatego, że taki, a nie inny projekt, wybrano, bazując na wynikach głosowania. Tym sposobem, zainaugurowana w 1989 roku seria znana jest jako Wiedeński Filharmonik. Znajdują się na niej – zarówno awersie, jak też rewersie – różne instrumenty muzyczne. Wśród nich wymienić można organy piszczałkowe i skrzypce. Warto zatrzymać się na moment zwłaszcza przy instrumencie klawiszowym. To właśnie on znajduje się w budynku Filharmonii Wiedeńskiej. Tam z kolei odbywa się jedno z najbardziej kojarzonych z Austrią wydarzeń kulturalnych. Mowa tu o Koncercie Noworocznym. Można go nazwać prawdziwą gratką dla wielbicieli muzyki klasycznej. W przypadku austriackich numizmatów, produkuje się nie tylko takie ze złota. W ofercie znajdują się również egzemplarze wykonane ze srebra, jak również platyny. Ta różnorodność pozwala na zbudowanie całkiem obszernego portfolio. We wszystkich przypadkach, najwyższym nominałem jest jedna uncja trojańska.
Kilka lat przed Filharmonikiem, europejskie i światowe rynki zasiliła seria o nazwie Britannia. Odwołuje się ona do personifikacji narodu z Wysp, używanej przez przebywających na tym terenie dawniej, Rzymian. Tym, co wyróżnia angielską serię na tle innych jest to, że tutaj do produkcji najcenniejszej monety używa się pięciu, a nie jak bywa znacznie częściej, jednej uncji. Podobnie jednak do innych tego typu pojawiających się na rynku serii, również tu mamy do czynienia z produktem wysokiej jakości.
Jeśli interesuje Cię złoto inwestycyjne, warto zwrócić uwagę na polskich dealerów z długoletnią historią i doświadczeniem na rynku. Jednym z nich jest firma Tavex, która od ponad 30 lat dostarcza na rynek polski zarówno złoto, srebro i inne metale inwestycyjne.