Kredyt gotówkowy – jak wybrać najlepszy?

[REKLAMA]

Często zdarza się, że brakuje nam pieniędzy – czy to na bieżące potrzeby, nieprzewidziane wydatki czy realizacje jakiegoś marzenia. W takiej sytuacji najczęściej zwracamy się do banków lub instytucji finansowych, które oferują nam różnego rodzaju kredyty. Kredyt gotówkowy to produkt finansowy, który możemy wykorzystać na dowolny cel.

Jednak jak w każdej dziedzinie życia, biorąc kredyt należałoby poszukać choć trochę oszczędności – jest to możliwe, ponieważ w różnych placówkach możemy otrzymać inne oferty kredytowe, z mniej lub bardziej korzystnym oprocentowaniem czy marżą. Jednak znalezienie najtańszego kredytu gotówkowego nie jest proste, wiąże się z poświęceniem sporej ilości czasu na odwiedziny w bankach i przeglądanie ofert. Jak więc znaleźć kredyt, który zaspokoi nasze potrzeby a przy tym nie nadszarpnie naszego domowego budżetu?

Interesuje nas tylko RRSO

Reklamując swoje oferty banki starają się przyciągnąć potencjalnych klientów  różnego rodzaju obietnicami – oprocentowanie 0%, brak prowizji czy gwarancja najniższej raty. Nie ma co się oszukiwać, jedyne co tak naprawdę ma znaczenie w przypadku kredytów gotówkowych, to właśnie RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania).

RRSO obejmuje wszystkie koszty danego kredytu (odsetki, prowizje, opłaty przygotowawcze, ubezpieczenie itp.). Jeżeli szukamy taniego i korzystnego kredytu powinniśmy znaleźć bank, w którym RRSO utrzymuje się na poziomie około 10%.

Zrezygnuj z ubezpieczenia

Oczywiście o ile nie jest ono obowiązkowe. Ubezpieczeniu kredytu jest bowiem drogie i zwiększy wysokość raty. Gdy naprawdę zależy wam na ubezpieczeniu od utraty pracy czy choroby, taniej będzie udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wykorzystaj kalkulatory

Coraz popularniejsze stają się tzw. kalkulatory kredytowe, czyli aplikacje internetowe, za pomocą których możecie sprawdzić, w którym banku otrzymacie najkorzystniejszą ofertę kredytowania. Przykładowo Rekin Finansów stworzył porównywarkę najtańszych kredytów gotówkowych w banku. Po wprowadzeniu niezbędnych danych (zarobki, wydatki itp.) do takiego kalkulatora, otrzymamy posegregowane oferty różnych banków, wraz z maksymalną kwotą kredytu jaką możemy otrzymać, odsetkami i prowizją, którą będziemy musieli zapłacić. Co więcej dowiemy się jaki będzie całkowity koszt kredytu.

Jest to świetne rozwiązanie, dzięki któremu sprawdzimy dostępne dla nas formy kredytowania bez ruszania się z domu.

Jeżeli szukasz taniego i dopasowanego kredytu gotówkowego, porównaj kredyty gotówkowe.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Może wydać się to błahe i oczywiste, jednak wiele osób wciąż o tym zapomina – pamiętaj by przed podpisaniem umowy sprawdzić czy wszystko się zgadza. Podczas rozmowy z przedstawicielem banku często możemy pominąć lub nie zwrócić uwagi na jakiś szczegół, który w przyszłości okaże się sporym problemem. Dlatego przed podpisaniem umowy sprawdź najważniejsze informacje takie jak:

  • Kwota kredytu
  • Okres spłaty
  • Wysokość raty i RRSO

Pamiętaj o odstąpieniu od umowy – jeżeli coś poszło nie po twojej myśli lub znalazłeś lepszą ofertę w innym banku masz prawo (w terminie 14 dni od podpisania umowy) do odstąpienia od umowy bez podawania jakiejkolwiek przyczyny. Takie odstąpienie powoduje, że traktuje się ją jako niezawartą. Chociaż będziesz musiał zapłacić odsetki za dni kredytowania, które już upłynęły.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *