Jaka kasa fiskalna do sklepu internetowego?

[REKLAMA]

Rynek e-commerce rośnie z roku na rok. Klienci doceniają komfort zakupów w sieci, a przedsiębiorcy możliwość szybkiego generowania wysokich dochodów. Ci drudzy mają jednak także pewne obowiązki wobec organu podatkowego związane z ewidencją dochodów. Z tego względu wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się, jaka kasa fiskalna do sklepu internetowego sprawdzi się najlepiej.

Dlaczego rynek e-commerce zyskuje z roku na rok?

Wartość rynku e-commerce co roku bije ustanowione wcześniej rekordy. Nie dzieje się to bez powodu. Klienci zwracają uwagę głównie na komfort – zamówienie można złożyć bez wychodzenia z domu lub biura, płacąc przelewem internetowym lub przy odbiorze. Nie bez znaczenia są także ceny, które są zazwyczaj niższe w sieci, niż w sklepach stacjonarnych. Wynikają przede wszystkim ze znacznie mniejszego obciążenia finansowego przedsiębiorcy, który w internecie może uniknąć wynajmu i dzierżawy drogich powierzchni sklepowych, a tym samym także przyciągać niższą ceną produktów. W e-commerce warto się znaleźć zawsze – i to niezależnie od branży.

Kasa fiskalna – obowiązek, który obejmuje większość przedsiębiorców

Zakup kasy fiskalnej oraz instrumentu płatniczego np. terminala jest obowiązkowy dla wielu przedsiębiorców. Polski Ład od 1 stycznia 2022 roku objął podatników nowymi wymaganiami, nakładając na sprzedającego przymus dostarczenia możliwości płatności bezgotówkowej, jeśli ma w miejscu sprzedaży kasę fiskalną.

Sprzedaż towaru w sieci od lat jest polem do wielu sporów. Obecnie jednak prawo jest dość jasne – obowiązek posiadania kasy fiskalnej następuje wtedy, gdy paragon stanowi jedyną formę dowodu sprzedaży. Innymi słowy, jeśli przedsiębiorca sprzedaje towar wyłącznie przez sieć, a płatność odbywa się bezgotówkowo (przelewem na konto), można skorzystać ze zwolnienia

Inaczej jest w przypadku, gdy przedsiębiorca daje klientowi możliwość odbioru towaru w miejscu prowadzenia sprzedaży i płatności w punkcie stacjonarnym. Wówczas instalacja kasy fiskalnej jest obowiązkowa. Oczywiście i ten wymóg da się ominąć, jeśli sprzedaż w poprzednim roku lub obecnym nie przekroczyła 20 000 zł. Ponadto istnieją branże, w których zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej nie obowiązuje. Sprzedaż perfum czy części do samochodów to tylko przykłady jednych z wielu obszarów działalności gospodarczych, które będą musiały od razu zamontować kasę, niezależnie od obrotu czy sposobu sprzedaży.

Jaka kasa fiskalna do sklepu internetowego będzie najlepszym wyborem?

Oczywiście większości przedsiębiorcom działającym wyłącznie w sieci kasa fiskalna do sklepu online się nie przyda, jednak może się zdarzyć, że prowadzimy biznes objęty bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy. Co wówczas zrobić? Zainteresować się przede wszystkim dokładną charakterystyką każdego urządzenia. Nie obejdzie się bez dokładnego przeczytania parametrów technicznych i zapoznania się z funkcjonalnością czy też możliwościami użytkowymi, związanymi np. z liczbą wydanych paragonów, szybkością wydruku czy też liczbą klawiszy szybkiego skrótu. Zakup kasy bez zapoznania się z jej słabymi i mocnymi stronami nie jest rozwiązaniem korzystnym dla biznesu.

Zwróć uwagę na komfort użytkowania wybranego urządzenia

Przedsiębiorca powinien wybrać urządzenie, które będzie przede wszystkim komfortowe w użytkowaniu. Współczesne kasy fiskalne są wyposażone w duże, czytelne wyświetlacze, które ułatwiają wprowadzanie prawidłowych kodów i nabijanie odpowiednich kwot. Ekrany są doskonale widoczne nawet w pełnym słońcu. W bardziej tradycyjnych kasach duży skok klawiszy o wyraźnym kliku zmniejsza ryzyko popełnienia błędu w trakcie wprowadzania danych. Intuicyjne menu oraz pomocne, bardzo precyzyjne instrukcje zapewniają możliwość rozpoczęcia pracy od razu po uruchomieniu urządzenia.

Najbardziej wymagający przedsiębiorcy mogą się skusić na zaawansowane technicznie urządzenia. Warto wyróżnić wśród nich np. te z wbudowanym wyświetlaczem dotykowym. Podstawową zaletą takiej konstrukcji jest przede wszystkim bardzo prosta obsługa, która przypomina wprowadzanie danych na własnym smartfonie.

Warto inwestować w integrację z platformą sprzedażową?

Właściciele największych sklepów online, lub sieci sklepów, powinni zainwestować w kasę fiskalną z integracją z platformą sprzedażową. W ten sposób urządzenie na bieżąco zmienia stany magazynowe wybranego produktu. Przedsiębiorca dzięki temu może skupić się na prowadzeniu działalności, a nie doglądaniu stanów magazynowych swoich towarów.

Drukarki fiskalne – niezbędne uzupełnienie kasy fiskalnej w dużym sklepie

Duże sklepy powinny zainwestować w drukarkę fiskalną. Drukarka wymaga stałego połączenia z komputerem, gdyż to na nim wykonuje się wszystkie działania związane z wystawieniem paragonu konsumentowi. Bazy towarowe mogą sięgać 500 000 towarów (w modelu ZETA Online lub ZETA firmy ELZAB) lub 300 000, w przypadku modelu D10 tego samego producenta. Jeśli w dalszym ciągu taka pojemność nie będzie wystarczająca – można wybrać Novitus Deon w wersji online lub LAN E – obie mają bazę towarową na milion produktów. 

Podstawową zaletą drukarki fiskalnej jest pełna możliwość integracji z zewnętrznymi programami i bieżąca kontrola nad magazynem, zatowarowaniem oraz dostęp do szczegółowych statystyk sprzedaży. Dodatkowym atutem jest personalizacja wyglądu paragonu – można wkomponować w niego grafikę, kody rabatowe i kupony lub ważną informację dla klienta. 

Jaka kasa fiskalna do sklepu internetowego – wielkość i sposób zasilania

Jeśli zastanawiasz się, jaka kasa fiskalna do sklepu internetowego będzie odpowiednia, zwróć także uwagę na jej budowę. Na rynku znajdziemy dwie wersje – przenośną oraz stacjonarną. Modele mobilne dzięki wbudowanemu akumulatorowi mogą pracować bezprzewodowo i bez stałego połączenia sieciowego. Czas pracy może być różny – zależy przede wszystkim od pojemności akumulatora. Warianty stacjonarne są, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone do użytkowania wyłącznie w miejscach, w których jest dostęp do gniazdka elektrycznego. 

Partnerem artykułu jest sklep mico.pl.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *