Ulga na zakup kasy fiskalnej

[REKLAMA]

Dla właścicieli firm, którzy muszą ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, jest przewidziana specjalna ulga na zakup tego urządzenia. Przedsiębiorcom jest to zagwarantowane ustawowo, jednak cena urządzenia nie może przekraczać 700 zł. Jak uzyskać ulgę na kasę fiskalną?

Zapis wynika z art. 111 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim, podatnik ewidencjonujący obrót oraz podatek należny w określonych terminach, może odprowadzić od podatku opłatę za zakup kasy w dniu powstania obowiązku. Wysokość kwoty nie może być większa niż 90% jej ceny bez wliczonego podatku. Jednocześnie nie może przekroczyć 700 zł.

Kto może skorzystać z ulgi?

Z ulgi na kasę fiskalną mogą skorzystać podatnicy spełniający kilka istotnych warunków. Taka osoba musi złożyć do właściwego dla siebie naczelnika urzędu skarbowego, jeszcze przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, pisemne zgłoszenie. W dokumencie powinna znaleźć się liczba kas oraz miejsce, w którym będą one użytkowane.

Podatnik musi posiadać dowód zapłaty całej kwoty za urządzenia rejestrujące. Kolejnym warunkiem jest rozpoczęcie ewidencjonowania w czasie określonym obowiązującymi terminami za pomocą kas, gdy posiadały one jeszcze ważne potwierdzenie oraz spełniają warunki zapisane w ustawie.

W związku z tym prawo dotyczy tylko zgłoszonych kas do dnia powstania obowiązku rejestrowania transakcji. Ulga nie przysługuje więc podatnikom, którzy nie zgłosili urządzenia w terminie, bądź zakupili nowszy model kasy lub wymienili uszkodzony sprzęt.

Jak odliczyć ulgę?

Ulgę dotyczącą kasy podatnik musi odliczyć samodzielnie, zawierając to w deklaracji dla podatku VAT-7 albo VAT-7K. Kwotę można odpisać za okres rozliczeniowy od dnia, w którym rozpoczęto rejestrację transakcji lub po nim następujące.

Ustawodawca ograniczył odliczaną ulgę. Kwota nie może przekraczać różnicy pomiędzy opłatą podatku naliczonego a należnego. W deklaracji są to: podatek od sprzedaży (punkt 41) oraz od zakupów (punkt 51).

W sytuacji, gdy podatek naliczony jest wyższy lub taki sam jak podatek należny, to osoba składająca deklarację może uzyskać zwrot. Jednak musi spełnić kolejne warunki. Kwota wydatkowana w tym okresie nie może być większa niż ¼ kwoty, która odpowiada 90 proc. ceny netto kasy, przy czym nie przekraczać 175 zł (rozliczenie dotyczy okresów miesięcznych). Podatnik może otrzymać zwrot, gdy jest ½ zapłaty odpowiadającej cenie nabycia netto i nie jest większa niż 350 zł (rozliczenie kwartalne).

Ulga dotyczy także osób rozliczających się za pomocą ryczałtu. Wówczas kwota nie może być większa niż ta, która jest uiszczana do urzędu skarbowego.

Ulga na kasy fiskalne jest sposobem na wsparcie finansowe przedsiębiorstw, które są zobowiązane do prowadzenia ewidencji za ich pomocą. Warto więc zainteresować się możliwym rozwiązaniami prawnymi mającymi służyć jako udogodnienia biznesowe. Mieści się ona nawet w granicach 700 zł. Taka kwota może przydać się na pokrycie innych wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Ulgi na kasy fiskalne są wysokie, dlatego warto zwrócić się o nie do urzędu skarbowego. Więcej na temat ulg podatkowych tutaj.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Artykuł jest ciekawy i przydatny w szczególności dla małych firm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *