Karta kredytowa – czym jest grace period?

[REKLAMA]

Karta kredytowa to obok karty debetowej najpopularniejszy rodzaj karty płatniczej. Wiele osób uważa ją za dosyć szkodliwe narzędzie, które doprowadza do problemów finansowych. Nie są to jednak ludzie, którzy potrafią z niej korzystać i wiedzą, co oznacza grace period.

Charakterystyka kart kredytowych

Karty kredytowe charakteryzują się tym, że używając ich, dokonujemy zakupu za pieniądze banku, a nie swoje środki. Karta kredytowa jest więc limitem kredytowym, czyli kredytem, który przyznawany jest nam przez bank. To jak wysoki limit otrzymamy zależy od naszej zdolności kredytowej oraz potrzeb.

Dlaczego warto używać karty kredytowej?

Karty kredytowe są dosyć wysoko oprocentowane, na ten czas, przy niskich stopach procentowych około 10%. Dlatego używanie karty kredytowej wydawałoby się w ogóle bezsensowne, gdyby nie okres bezodsetkowy. Okres bezodsetkowy to czas, w którym od kwoty, na którą dokonamy zakupów, nie są naliczane odsetki. Okres bezodsetkowy najczęściej trwa od 50 do 58 dni, w zależności od banku i obejmuje dwa podokresy. Pierwszym z nich jest okres rozliczeniowy, trwający 30 dni, kolejnym tytułowy grace period, czyli dodatkowy czas na spłatę zadłużenia bez odsetek, trwający od 20 do 28 dni.

Właśnie dzięki okresowi bezodsetkowemu karty kredytowe są tak popularne i atrakcyjne, pozwalają one dla ich posiadaczy, wziąć krótkoterminowy i praktycznie darmowy kredyt, i to nie raz, a wielokrotnie. Należy jedynie pamiętać o tym, aby spłacić całość zadłużenia przed końcem okresu bezodsetkowego, w innym przypadku możemy zapłacić spore odsetki.

Używasz karty kredytowej – na to powinieneś uważać

Korzystając z karty kredytowej należy również uważać na coś jeszcze, dokładniej na wypłacanie gotówki z bankomatów. Nie powinniśmy tego robić z dwóch powodów. Pierwszym z nich są wysokie prowizje od wypłaconej kwoty, np. 5%, ale nie mniej niż 10 złotych. Drugim powodem, dla którego nie powinno się wypłacać pieniędzy z bankomatu jest to, że wraz z jej wypłacaniem automatycznie zakończy się nam okres bezodsetkowy i od tego momentu zaczną być nam naliczane odsetki.

Oferty kart kredytowych porównasz na: http://direct.money.pl/kartykredytowe/.

Programy partnerskie

Karty kredytowe są korzystne nie tylko ze względu na grace period, ale również różnego rodzaju programy partnerskie czy lojalnościowe, które oferują nam banki. Banki podpisując umowy partnerskie z sieciami handlowymi, usługowymi itp. są w stanie zaoferować nam rabaty u partnerów w zamian za płacenie w tych miejscach kartą.

Jak widać grace period nie jest jedyną zaletą kart kredytowych. Konkurencja banków jest na tyle duża, że są w stanie dla swoich klientów zaproponować o wiele więcej, oczywiście mając nadzieję, że o owym grace period zapomną i będą musieli zapłacić naliczone im odsetki.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *