Masz samochód bez OC? Masz problem!

[REKLAMA]

Nie ulega wątpliwości, że wiele samochodów poruszających się po polskich drogach jest naprawdę starych. Samochody kilkunastoletnie i starsze nie są niczym dziwnym. W związku z tym należy mieć na uwadze, że często są one w naprawdę złym stanie technicznym. Taki samochód trudno sprzedać. Dlatego bardzo często zalegają one na podwórkach czy działkach. Niestety, z reguły nie mają one ważnej polisy OC, a to już ogromny problem. Właściciel takiego pojazdu bez polisy ubezpieczeniowej może zostać ukarany wysokim mandatem.

Jak nie płacić OC?

Fakty są takie, że obecnie niemal każdy zarejestrowany pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie wykupowane na rok. Jednym z niewielu wyjątków jest tutaj samochód zabytkowy, bo w ich przypadku OC można wykupić na krótszy okres, ale tych w Polsce jest niewiele. Przynajmniej wówczas, kiedy mielibyśmy porównać ich liczbę z klasycznymi i użytkowanymi samochodami nad Wisłą. Wprawdzie za chwilę mogą pojawić się przepisy, które pozwolą na czasowe wycofanie samochodu z ruchu, a tym samym zwolnienie z OC przez okres nawet roku, to na razie są one dopiero w przygotowaniu. Poza tym wszystko wskazuje na to, że z takiej ulgi, której beneficjentami będą na przykład właściciel kabrioletów czy kamperów, skorzystać będzie można tylko raz w ciągu trzech lat. Inne samochody muszą mieć ważne ubezpieczenie. Nawet wówczas, kiedy nie poruszają się po drogach i są w stanie, który na to nie pozwala. Prawo jest takie, że najważniejszy jest fakt, iż istnieją one w rekordach zarejestrowanych aut. Jedynym rozwiązaniem, aby uwolnić się od składki OC, jest wyrejestrowanie auta. Jak to zrobić?

Sprzedaż lub kasacja

Najlepiej samochód odsprzedać prywatnej osobie lub firmie, co przy złym stanie auta w tym drugim przypadku jest w zasadzie niemożliwe. Chyba że są to skupy pojazdów, np. https://autozlomowaniewarszawa.pl/autozlomowanie-warszawa-srodmiescie/ czy https://autozlomowaniewarszawa.pl/autozlomowanie-warszawa-ursynow/. Takie podmioty odkupują wszystkie samochody bez względu na ich stan czy wiek. To ważne, jeżeli jest to samochód, który nie nadaje się do dalszej jazdy, a zainteresowanie nim jest zerowe. Co ważne, skupy takie odkupują nawet te samochody, które nie są w stanie na własnych kołach dojechać do miejsca ich lokalizacji. Większość skupów, np. https://autozlomowaniewarszawa.pl/autozlomowanie-warszawa-wlochy/ dysponuje własnymi lawetami i są w stanie odebrać pojazd od klienta. Jeżeli samochód zostanie odsprzedany na skup, wówczas otrzyma on od takiego podmiotu dokumenty niezbędne do wyrejestrowania auta w Wydziale Komunikacji.

Ile kosztuje kara za brak OC?

Warto jeszcze odnieść się do kar, jakie grożą właścicielom pojazdów, które nie mają ważnego ubezpieczenia. Oczywiście nie musi się to wiązać z celowym brakiem wykupienia OC. Jeżeli kierowca o tym zapomniał i został złapany przez funkcjonariuszy lub inny podmiot, a nie minęły jeszcze trzy dni od ustania OC, to mandat wyniesie 900 zł. Z kolei 2250 zł trzeba zapłacić przy braku OC od 4 do 14 dni. Powyżej dwóch tygodni to już kara sięgająca 4500 zł.

Więcej informacji ze świata motoryzacji znajdziecie na grupie FB

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. aniaw00 pisze:

    Lepiej jest dopłacić do ubezpieczenia niż później w razie awarii wypadku czy innego zdarzenia nie dokładać z własnej kieszeni. W dzisiejszych czasach jest tyle firm ubezpieczeniowych że bez trudu można znaleźć tanie ubezpieczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *