Kasa zapomogowo-pożyczkowa

[REKLAMA]

Jesteś zatrudniony w dużym zakładzie pracy? Urzędzie, szkole, szpitalu lub firmie prywatnej? Jeśli tak, jest duże prawdopodobieństwo, że w tym zakładzie działa fundusz świadczeń socjalnych, a także kasa zapomogowo-pożyczkowa. Mogą do niej przystąpić wszystkie osoby, będące zatrudnione na podstawie umowy o pracę, na czas nieokreślony. Bycie członkiem takiej kasy wiąże się z tym, że z twojego comiesięcznego wynagrodzenia będzie odprowadzana składka na kasę. Z tych składek budowany jest bowiem kapitał, który następnie wykorzystuje się na udzielenie pożyczki.

Pożyczki zaciągane w kasie zapomogowo-pożyczkowej są najczęściej nieoprocentowane. Oznacza to, że oddajesz dokładnie tyle, ile pożyczyłeś. Mechanizm spłaty takiej pożyczki jest bardzo prosty i polega na tym, że pracodawca sam będzie potrącał z twojego wynagrodzenia ratę, w takiej wysokości, jaką zadeklarowałeś we wniosku. Oprócz tego, przez cały czas jest również odprowadzana składka na kapitał kasy.

Rozwiązanie takie jest bardzo korzystne i stanowi wyśmienitą alternatywę dla zaciągania pożyczek bankowych. Główna zaleta, to zerowe oprocentowanie, możliwość rozłożenia spłaty kredytu na maksymalnie 5 lat, a do tego brak badania zdolności kredytowej. Pieniądze z pożyczki zakładowej są wypłacane gotówką na konto pracownika i mogą być wykorzystane na dowolny cel. Czy taka pożyczka ma jakieś wady? Jedną – można z niej skorzystać dopiero wtedy, kiedy zgromadzisz odpowiednio duży kapitał – zwykle to trwa kilka lat od przystąpienia do kasy.

Możesz również polubić…