Kredyt gotówkowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

[REKLAMA]

Brakuje ci gotówki? Nagle pojawiła się konieczność istotnego zakupu? Weź kredyt gotówkowy i nie przejmuj się chwilowym brakiem środków na ważne potrzeby.

Kredyt gotówkowy – co to takiego?

Kredyt gotówkowy to po prostu pożyczka od instytucji finansowej, którą można przeznaczyć na dowolny cel. Bank w żaden sposób nie kontroluje metody spożytkowania otrzymanych środków, a co ciekawe, sama nazwa jest nieco myląca, bowiem kredyt gotówkowy najczęściej wypłacany jest w postaci przelewu na konto. Ponadto kredyt gotówkowy zazwyczaj przyznawany jest bez specjalnych zabezpieczeń w postaci np. poręczyciela. Innymi typami zabezpieczeń kredytu ze strony banku są np. weksle in blanco czy blokady środków na koncie. Obowiązkowym dokumentem jest natomiast oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Na jego mocy bank ma prawo dochodzić swoich roszczeń od klienta w sytuacji, kiedy kredytobiorca zaprzestanie spłacania zaciągniętych zobowiązań.

Decyzja o przydzieleniu kredytu, a także jego maksymalna kwota są uzależnione od indywidualnej sytuacji potencjalnego kredytobiorcy. Standardową procedurą banku podczas przyznawania kredytu jest ocena zdolności kredytowej, choć czasem stosuje się metody uproszczone – dotyczy to np. stałych klientów banku. Wtedy instytucja finansowa może oszacować ryzyko na bazie posiadanych informacji o kliencie i historii jego rachunku bankowego. Warto jednak podkreślić, że kredyt gotówkowy nie zostanie przyznany osobom z negatywną historią w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej).

Umowa pozwalająca na zaciągnięcie kredytu gotówkowego zawierana jest na określony czas. Zazwyczaj wynosi on od kilku miesięcy do kilku lat, przez cały okres kredytobiorca zobowiązany jest do spłaty zobowiązania pod postacią miesięcznych rat. Mogą być one stałe lub malejące, za korzystniejsze uważa się drugie rozwiązanie, gdyż pozwala ono na szybszą spłatę pożyczki przy mniejszych odsetkach.  Ponadto na mniejszą wysokość raty wpływa m.in. dłuższy okres kredytowania, wtedy jednak spłacane są wyższe sumaryczne odsetki.

Jakie są koszty kredytu gotówkowego?

Do kosztów kredytu gotówkowego należy zaliczyć (oprócz samej pożyczki) ubezpieczenie, ewentualne prowizje i oczywiście odsetki. To one stanowią główny koszt, który spłaca się w postaci rat przez cały okres trwania umowy. O tym, ile w rzeczywistości będzie kosztował twój kredyt, decydują przede wszystkim dwa elementy:

  • całkowity koszt kredytu,
  • RRSO (czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania) – to bardzo popularny i istotny wskaźnik, który pozwala na proste i rzetelne porównanie ofert różnych instytucji finansowych. RRSO zawiera w sobie wszystkie koszty (łącznie z odsetkami, a także pozostałymi opłatami i prowizjami) pożyczki, które musi pokryć kredytobiorca, w stosunku do otrzymanej kwoty kredytu.

Pamiętaj, że na faktyczną cenę kredytu mogą wpłynąć także takie czynniki jak twoja historia kredytowa, okres spłaty, dodatkowe ubezpieczenia i zabezpieczenia oraz oczywiście kwota kredytu. Mając tak dużo zmiennych, warto porównać oferty wielu banków, aby w ten sposób zdecydować się na najlepszy i najtańszy kredyt gotówkowy. Można w tym celu skorzystać z wyszukiwarek i porównywarek internetowych, po ostateczną ofertę kredytową najkorzystniej jednak udać się do placówki banku.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. KK pisze:

    Chyba każdy z nas stał kiedyś przed problemem braku gotówki. Rozsądny kredyt potrafi nas poratować. Zatem warto znać podstawowe informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *