Jak zwiększyć szanse na kredyt hipoteczny?

[REKLAMA]

Kredyt mieszkaniowy to nadal bardzo popularna forma finansowania zakupu nieruchomości. Współcześnie mało kogo stać na kupno lokalu za własne pieniądze – trzeba więc uciekać się do pomocy. Banki podnoszą jednak kryteria i starają się utrudnić zwykłemu Kowalskiemu zdobycie kredytu. Jak w takiej sytuacji zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?

Ważna zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa jest niezwykle istotnym pojęciem, od którego w dużej mierze zależą nasze szanse na otrzymanie kredytu. Najlepsza sytuacja występuje wówczas, gdy możemy pochwalić się umową o pracę na czas nieokreślony, a nasze zarobki zbliżają się do średniej krajowej. To jednak nie wszystko – nawet osoba o ustabilizowanej sytuacji zawodowej może nie otrzymać kredytu. Pamiętajmy, że osobiste decyzje finansowe mogą przekreślić marzenia o własnym mieszkaniu. Posiadasz kilka pożyczek konsumpcyjnych, spłacasz kino domowe na raty, masz na swoim koncie dwie, a może nawet trzy karty kredytowe? A może w przeszłości nie zapłaciłeś mandatu i znajdujesz się na czarnej liście dłużników? Pamiętaj, że to wszystko ma ogromny wpływ na zdolność kredytową. Zanim więc zaczniesz starać się o kredyt hipoteczny, uporządkuj swoje finanse – spłać i najlepiej zlikwiduj karty (nawet jeśli z nich nie korzystasz, są brane przez bank pod uwagę jako Twoje zobowiązanie), a także zadbaj o wykreślenie z rejestru dłużników.

Kredyt hipoteczny

Zadbaj o wkład własny

Doradcy finansowi przekonują – zdolność kredytowa to nie wszystko. Jeszcze kilka lat temu możliwe było uzyskanie kredytu mieszkaniowego bez żadnych środków własnych, obecnie jednak wkład ma ogromne znaczenie. Jak regulują przepisy KNF, w 2016 roku zewnętrzne finansowanie kredytu hipotecznego nie mogło przekroczyć 85% wartości nieruchomości, co oznaczało konieczność dysponowania co najmniej 15% wkładem własnym. Zanim więc zaczniesz rozglądać się za mieszkaniem, postaraj się zadbać o swoje oszczędności. Wkład własny można także pokryć z rządowych dopłat (np. z programu Mieszkanie dla Młodych).

Wybierz profesjonalnego doradcę

Jesteś pewny swojej zdolności kredytowej, a zgromadzone oszczędności pozwalają Ci na pokrycie wkładu własnego? Możesz już rozpocząć starania o kredyt hipoteczny, pamiętaj jednak, że samodzielne działania nie zawsze są dobrym pomysłem, zwłaszcza jeśli nie masz doświadczenia w tym temacie. Najlepiej zasięgnąć porady profesjonalnych doradców finansowych, którzy doskonale znają wymagania banków, poinformują Cię o wszystkich formalnościach i pomogą zdobyć wymarzone mieszkanie. Jak wybrać doradcę? Na pewno warto sugerować się rekomendacjami znajomych, którzy korzystali z podobnych usług. Znajomi nie są w stanie nikogo polecić? W takim razie wejdź na stronę www.sprawdzonydoradca.pl, na której znajdziesz oferty najlepszych doradców z całej Polski. Wybierz specjalistę z lokalnego rynku, który pomoże Ci wyliczyć zdolność kredytową, złoży za Ciebie wniosek do banku i pomoże przejść przez cały proces.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *