Czym są kryptowaluty i jakie są ich zalety?

[REKLAMA]

Do niedawna określenie „kryptowaluty” było znane jedynie wąskiemu gronu odbiorców, interesujących się finansami, fintechami i inwestowaniem. Dziś cyfrowe waluty zyskują na popularności i spotykają się z coraz większym zainteresowaniem, a wachlarz usług, za pośrednictwem których można zapłacić za pośrednictwem tego alternatywnego pieniądza, stale się poszerza.

Warto na początek w kilku słowach wyjaśnić, czym właściwie są kryptowaluty. Jak sama nazwa wskazuje, to waluta, funkcjonująca w środowisku cyfrowym i oparta na kryptografii, czyli… szyfrowaniu. Za protoplastę kryptowalut uchodzi Bitcoin, wprowadzony w ograniczonej podaży 21 milionów sztuk i to on uchodzi za najpopularniejszą z cyfrowych walut. Nie zmienia to jednak faktu, że aktualnie na świecie istnieje co najmniej kilka tysięcy tzw. altcoinów. Większość z nich opiera się na architekturze łańcucha bloków, szerzej znanej jako blockchain. To rozproszony, publiczny rejestr transakcji w sieci określonej kryptowaluty, zaszyfrowanych przy pomocy skomplikowanych działań matematycznych. Działania te wykonywane są przez użytkowników (a konkretniej przez ich komputery oraz moc obliczeniową tego sprzętu).

Zalety cyfrowych walut

Jedną z głównych zalet kryptowalut jest brak jakichkolwiek pośredników i możliwość dokonywania prostych i szybkich transakcji pomiędzy użytkownikami z całego świata. Przy międzynarodowej wymianie handlowej, opierającej się na pieniądzu fiducjarnym (czyli walucie tradycyjnej) samo przewalutowywanie – często po niekorzystnym kursie – może wiązać się z generowaniem bardzo wysokich kosztów. W przypadku cyfrowych walut koszty transakcyjne są znikome albo w ogóle nie występują – co sprawia, że stanowią one interesującą  alternatywę dla tradycyjnego pieniądza.

Następny atut cyfrowych walut to coraz szersza gama produktów i usług, za które można zapłacić za ich pośrednictwem. Opcję płatności za pośrednictwem kryptowalut oferuje już wiele sklepów internetowych, ale nie tylko – to coraz popularniejsza opcja także wśród sklepów stacjonarnych! Na rynku są już specjalne karty płatnicze, za pomocą których można dokonać transakcji za pośrednictwem cyfrowych walut, a także aplikacje mobilne, służące jako „portfele” na kryptowaluty.

Portfel, sklep i… aukcje

Coraz więcej możliwości korzystania z kryptowalut przekłada się na wzrost ich popularności. Przybliżenie cyfrowych walut ogółowi społeczeństwa wpisuje się w misję międzynarodowego fintechu Platon Life, który od września obecny jest na polskim rynku. Platon Life udostępnił na swojej stronie cyfrowy portfel, w którym polscy użytkownicy mogą przechowywać osiem cyfrowych walut, w tym autorski, oparty na blockchainie Ethereum token PlatonCoin (PLTC). To jednak nie wszystko – dzięki Platon Life użytkownicy nie tylko mogą bezpiecznie przechowywać cyfrowe środki, ale także dokonywać za ich pośrednictwem zakupów na dwóch platformach – Platon Store oraz Platon Auction. Na pierwszym z nich polscy użytkownicy za pośrednictwem PLTC mogą zapłacić już m.in. za vouchery do wykorzystania na muzycznych i filmowych platformach streamingowych czy w sklepach internetowych. Platforma Platon Auction jest – jak nazwa wskazuje – portalem aukcyjnym, na którym można wylicytować, rzadkie kolekcjonerskie przedmioty i opłacić ich zakup za pomocą PLTC.

Potencjał inwestycyjny cyfrowych walut

Kolejna zaleta cyfrowych walut to ich potencjał inwestycyjny. Dziś wartość jednego bitcoina szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy dolarów, ale jeszcze kilka lat temu było to kilka tysięcy, kilkaset czy… wręcz kilka dolarów. W ciągu pierwszych miesięcy od pojawienia się na rynku wartość jednego bitcoina odpowiadała… mniej więcej dziesięciu centom! Pokazuje to nie tylko wzrost zainteresowania i popytu na cyfrowe waluty, ale zwraca uwagę na opłacalność inwestowania w nie. Historia pokazała bowiem, że na „obracaniu” bitcoinem można osiągnąć spektakularne zyski!

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *