Ile zarabia opiekun osoby starszej w Niemczech?

[REKLAMA]

Zawód opiekuna osoby starszej w Niemczech wiąże się bardzo dużą odpowiedzialnością. Jednocześnie wiele osób ceni sobie takie zalety tej pracy jak korzystne wynagrodzenie, czy stabilne warunki zatrudnienia. Jakich zarobków można się spodziewać w rzeczywistości?

Opiekun osoby starszej w Niemczech — jak mogą wyglądać jego potencjalne zarobki?

Zarobki, jakich może się spodziewać opiekun osoby starszej w Niemczech na początku 2023 roku, wahają się w przedziale 1600-1900 euro netto. Dotyczy to w szczególności tych osób, które są zatrudnione na umowie o zlecenie, która została zawarta z polską agencją opiekuńczą. Osoba korzystająca z takiej możliwości najczęściej może liczyć na darmowe zakwaterowanie, transport, czy wyżywienie. Niektóre kobiety wyjeżdżające do Niemiec chciałyby sobie dorobić, poszukując na miejscu pracy polegającej na kilkugodzinnej opiece nad seniorem. W tym wypadku zarobki w przeliczeniu na godzinę są zbliżone do stawki minimalnej w Niemczech wynoszącej obecnie 12 euro brutto. Alternatywą dla osób z wykształceniem pielęgniarskich, które przeszły nostryfikacje dyplomu jest podjęcie pracy w niemieckich domach opieki. Opiekunki pełniące obowiązki zawodowe w tym miejscu w 2023 roku mogą liczyć na dwukrotne podwyżki w maju i grudniu. Wzrost stawki godzinowej dotyczy zarówno asystentów pielęgniarskich, wykwalifikowanych asystentów, jak i pielęgniarek.

Od jakich czynników zależy to, ile może zarabiać opiekunka seniora w Niemczech?

Zarobki, jakich może się spodziewać opiekunka seniora w Niemczech, nie są jednolite i zależą od wielu różnych czynników. Wśród nich można wyróżnić w szczególności:

  • formę zatrudnienia — umowa, na mocy której jest zatrudniony opiekun, może być zawarta zarówno z polską, jak i niemiecką agencją opiekuńczą. Oprócz tego może być ona zawarta bezpośrednio z rodziną seniora. Alternatywą jest pełnienie obowiązków służbowych w ramach prowadzenia własnej działalności gospodarczej na terenie Rzeczpospolitej lub Niemiec.
  • Poziom znajomości języka niemieckiego — znajomość języka w stopniu co najmniej komunikatywnym jest niezwykle istotna z perspektywy samej osoby starszej, jak i jej rodziny.
  • Miejsce zatrudnienia — zarobki mogą się znacznie różnić w zależności od landu.
  • Doświadczenie — cenione jest zarówno to dotyczące stricte pracy w zawodzie, jak i te związane z opieką w formie wolontariatu, czy opieki nad członkami rodziny.
  • Stan zdrowia osoby starszej — seniorzy w gorszym stanie ze względu na m.in. brak możliwości samodzielnego poruszania się, wymagają bardziej wymagającej opieki, więc ich opiekun może się spodziewać wyższej pensji.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *