W jakim banku założyć konto osobiste? Jak porównywać rachunki bankowe?

[REKLAMA]

Nadszedł ten dzień, w którym zadecydowałeś, że odkładanie pieniędzy do koperty i chowanie ich w tajnej skrytce w domu nie wystarcza? A może przekroczyłeś ten magiczny wiek, w którym możesz samodzielnie założyć konto bankowe? Niezależnie od motywów, pomożemy Ci wybrać konto osobiste oraz doradzimy, co jest do tego potrzebne.

Jak wybrać konto osobiste?

Zaczniemy trochę przewrotnie, ponieważ od tego, że nie napiszemy, w jakim banku założyć konto osobiste. Bo dziś może Millenium ma najlepszą ofertę, ale za miesiąc, gdy będziesz planować otworzenie ROR i trafisz na ten artykuł, być może zdecydowanie korzystniejszy będzie rachunek w ING. Oferty tak szybko się zmieniają, że to, co my radzimy, to samodzielne ich porównywanie. Szczególnie że Twoje potrzeby mogą być różne i Ty najlepiej wiesz, czego po takim produkcie oczekiwać.

Jak porównywać konta osobiste dowiesz się z poradników na banki365.pl, zapoznaj się z nimi, zanim zaczniesz sprawdzać konkretne produkty bankowe. Uwierz nam, to wiele ułatwi. My natomiast zwrócimy uwagę na to, jakie opłaty trzeba zwykle ponosić oraz jakie korzyści można odnieść dzięki tym ofertom.

Porównanie kont bankowych

Konta osobiste, jak każdy inny produkt bankowy, mogą pociągać za sobą konieczność uiszczania opłat. Jakich? To m.in.:

  • opłata za prowadzenie rachunku;
  • opłata za wydanie i użytkowanie karty;
  • opłata za korzystanie z bankomatów i wpłatomatów;
  • prowizje za przelewy krajowe;
  • prowizje za przelewy zagraniczne.

Przeanalizujmy każde z nich. Obecnie prawie żaden bank nie pobiera opłaty za prowadzenie rachunku. Może jednak wymagać, aby na konto wpływało wynagrodzenie lub określona suma pieniędzy. Z opłatą za wydanie i użytkowanie karty już jest różnie. Najczęściej jest ona darmowa, jeśli wykonasz określoną ilość transakcji bezgotówkowych w miesiącu, trzeba więc na to zwrócić uwagę.

Korzystanie z bankomatów i wpłatomatów banku, w którym masz konto, zwykle jest bezpłatne. Ale  gdy bliżej Ci od „obcego”, może już zostać pobrana opłata. W niektórych bankach nie ma w tym zakresie żadnych ograniczeń, w innych trzeba będzie się pilnować.

Prowizje za przelewy krajowe obecnie raczej nie są pobierane, inaczej ma się sprawa z przelewami zagranicznymi. Dodatkowa opłata może być również za przelewy ekspresowe.

Czy ROR może być całkowicie bezpłatny? Tak, ale trzeba spełnić kilka warunków. Porównaj więc wszystkie te aspekty i zastanów się, co jest dla Ciebie możliwe do zrealizowania bez żadnych problemów.

Na początku wspominaliśmy o korzyściach i pewnie czekasz, aż rozwiniemy ten temat. Obecnie banki, aby zachęcić do skorzystania z ich oferty, oferują benefity za założenie konta. Może to być ekstra gotówka lub voucher do ulubionego sklepu. Jeśli planujesz założenie rachunku, warto polować na takie okazje.

Założenie ROR krok po kroku

Na koniec mamy kilka wskazówek, jak założyć konto w banku. Możesz to zrobić w siedzibie banku lub przez internet. Pierwszy sposób pominiemy, ponieważ w placówce pokieruje Tobą doradca. Jedyne, co musisz zrobić, to zabrać ze sobą dowód osobisty.

Skupimy się na otwieraniu ROR przez internet. Co należy wykonać w pierwszym kroku? Przejść na stronę wybranego banku i wypełnić formularz online. Gdy wniosek zostanie wysłany i zweryfikowany, czas podpisać umowę. Ale jak? O nic się nie martw. Możesz wykonać przelew weryfikacyjny z dotychczasowego rachunku lub, jeśli to Twoje pierwsze konto, wybrać opcję dostarczenia i podpisania umowy przez kuriera.

Niektóre banku umożliwiają także zakładanie konta za pośrednictwem aplikacji mobilnej, wideo weryfikacji czy poprzez infolinię. To równie wygodne rozwiązania, nad którymi warto się zastanowić.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. kusy6 pisze:

    Dobre konto, to bezpłatne konto. W końcu powierzamy bankom nasze pieniądze, a bank dla zysku obraca nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *