Zastosowanie muru oporowego przy budowie domu
W czasie budowy domu bardzo duże znaczenie mają elementy zagospodarowania przestrzeni zewnętrznej, które powinniśmy w sposób harmonijny i praktyczny dostosować do jego bryły. Jednym z takich elementów jest mur oporowy, który jest bardzo popularny w budownictwie indywidualnym.
Przeznaczenie murów oporowych
Głównymi zadaniami murów oporowych jest odpowiednie ustabilizowanie, wzmocnienie i zabezpieczenie gruntu w postaci skarp, uskoków, wykopów przed ewentualnym osunięciem się.
Mają za zadanie oddzielać różne poziomy terenu oraz skutecznie ograniczać niekorzystne oddziaływanie gruntu. Mury oporowe, które są wykonane w kształcie litery L, potrafią utrzymać w całości nawet materiały mocno rozdrobnione. Taki kształt pozwala na podwyższenie wytrzymałości całej konstrukcji.
Zastosowania muru w budowie domu
Mur oporowy zbrojony ma szerokie zastosowanie w budownictwie przy realizowaniu prywatnych inwestycji. Jego trwałości i parametry materiałowe są często wykorzystywane przy budowie domu.
Najczęściej jest wykorzystywany jako:
- skuteczne zabezpieczenie tarasów na zewnątrz budynków;
- konstrukcja wzmacniająca skalniaki usytuowane w ogrodzie;
- wsparcie podstawy miejsca parkingowego;
- ogrodzenie, które będzie trwałe i odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i mechaniczne;
- wzmocnienie granic działek;
- zabezpieczenie schodów.
Murek oporowy betonowy ma na celu zabezpieczenie gruntu przed ewentualnym osuwaniem się ziemi niżej z wyższego terenu.
Mur oporowy z bloków betonowych
Ściany oporowe mogą być wykonane w postaci bardziej złożonych konstrukcji, które składają się z większej ilości elementów. Bardzo często w tego typu rozwiązaniach są wykorzystywane prefabrykaty, które są łatwe w montażu i mają podwyższoną wytrzymałość. Prefabrykaty betonowe są odporne na korozję, środki chemiczne, a także na substancje używane w przypadku dużego zalodzenia powierzchni.
Takie rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne, a zarazem praktyczne i estetycznie wykonane.