Serie, które ukształtowały rynek monet lokacyjnych – Australian Gold Nugget
Choć od wejścia na rynek, minęły już ponad trzy dekady australijska moneta w dalszym ciągu może poszczycić się inwestorami, którzy traktują ją jako solidną lokatę zgromadzonego kapitału. Powodów ku temu, jest zresztą całkiem sporo.
Jednym z istotniejszych, jest niewątpliwa unikatowość serii. By ją wyjaśnić, trzeba napomknąć nieco o specyfice monet o charakterze. Generalnie bowiem, w ramach jednej serii, wiodący motyw jest niezmienny, niezależnie od roku produkcji. Wyjątkami od tej reguły są co ciekawe, w których tematem wiodącym są zwierzęta. W przypadku australijskiej monety jest to kangur. Kolejną taką serią jest Chińska Złota Panda. W nich, wspomniane wizerunki niemal zawsze różnią się. Jest to istotne o tyle, że w jakiś sposób podnosi wartość posiadanych monet pośród kolekcjonerów. Warto o tym pamiętać, rozważając jaki numizmat jako następny, włączyć do swego inwestycyjnego portfolio.
Nadszedł chyba czas pomówić o dość istotnej rozbieżności, co do lokacyjnego kruszcu wytwarzanego na Antypodach. Wynika ona z faktu, że przez pierwsze kilka lat obecności na rynku, głównym motywem rzeczywiście były samorodki złota. Ten stylistyczny zabieg, stanowił nawiązanie jego pomysłodawców, do gorączki złota. Miała ona bowiem miejsce również na terenie kontynentu na południowej półkuli. Później zdecydowano na umieszczenie na numizmatach, kangurów. Ta decyzja jest zresztą w pełni zrozumiała. Wystarczy wziąć pod uwagę choćby i ten fakt, że popularny gatunek torbacza znajduje się nawet w australijskim herbie. Pod tym kątem, seria jest podobna do innych o tej samej charakterystyce. Tam również z reguły stawia się na elementy tożsame właśnie dla kraju, który odpowiedzialny jest za emisję poszczególnych monet. Z kolei na odwrocie, znajdziemy portret królowej angielskiej Elżbiety II. Widnieje on zresztą na wielu monetach, które w jakiś sposób związane są z brytyjską monarchią. Można przywołać tu wytwarzaną w Kanadzie serię Klonowy Liść.
Gold Nugget może się pochwalić także dość istotnym wyróżnieniem. Jest to umieszczenie numizmatu w Księdze Rekordów Guinnessa. To właśnie w tej edycji wyprodukowano egzemplarz, zawierający najwięcej złota. Była to ogromna ilość. Wynosiła ona aż tysiąc kilogramów. To również pewnie w jakimś zakresie wpłynęło na globalną rozpoznawalność serii z Australii.
Kilka ostatnich zdań, poświęcimy aspektom technicznym samej monety. Obecnie inwestorzy mogą napotkać w sprzedaży w sumie siedem nominałów. Taka różnorodność, jest zresztą świetną wiadomością. Co ciekawe, największym dostępnym wariantem nie jest – jak w wielu przypadkach – równowartość jednej uncji. Tutaj jest to Nugget, do którego wytworzenia użyto aż kilogram złota. Jeśli zaś idzie o najmniejszą monetę, tutaj zawartość cennego kruszcu wynosi 1/10 uncji. To już propozycja jak najbardziej budżetowa. Aby zapoznać się z ofertą i dowiedzieć się więcej czym są złote monety bulionowe, zachęcamy do odwiedzenia strony www.tavex.pl, lokalnego dealera metali szlachetnych z 30letnim doświadczeniem na rynku.