Praca we współczesnej fabryce, czyli trochę o masowej produkcji?
O trudności pracy w fabryce decyduje przede wszystkim rodzaj produkcji, jaki jest w niej prowadzony. Z całą pewnością o wiele łatwiej przychodzi dzisiaj produkowanie podstawowych drobnych elementów konstrukcyjnych, czy żywności, ponieważ za ogromną część całego procesu produkcyjnego odpowiadają tutaj maszyny, komputery i odpowiednie oprogramowanie kontrolne.
Często rola człowieka w takiej fabryce mięsa ogranicza się tylko i wyłącznie do poporcjowania mięsa i wrzucenia go na odpowiedni taśmociąg, a dalej większość działań polegających na myciu, dzieleniu i sprawdzaniu jakości mięsa oraz jego oznakowaniu i zapakowaniu, może być już wykonywana bez stałego nadzoru człowieka. To samo tyczy się przykładowo fabryk produkujących na masową skalę jakiś rodzaj herbaty – dostawa suszu herbacianego jest przeważnie ewidencjonowana czy rozpakowywana przez ludzi, ale już na samej linii produkcyjnej, gdzie susz trafia do odpowiednich torebek, a torebki te następnie pakowane są do pudełek przeznaczonych już na sklepowe półki – udział człowieka znowu ogranicza się do minimum.
Uzyskanie pracy w takiej fabryce, gdzie rola człowieka ograniczona jest raczej do funkcji kontrolera czy osoby nadzorującej, która jedynie czuwa nad regularnością działań wykonywanych przez zautomatyzowaną linię produkcyjną, nie wymaga ani wielkiego wykształcenia ani wiedzy praktycznej. Praca przy sortowaniu niektórych produktów lub ich przekładaniu, a także prosta obsługa maszyn na linii – przeważnie może być wykonana przez amatora nawet po jednodniowym szkoleniu. Zupełnie inaczej ma się jednak sytuacja w zakładach produkcji specjalistycznej, w szczególności jeśli większość z produkcji odbywa się ręcznie. Niektóre nawet bardzo wielkie fabryki samochodowe stawiają nadal na produkcję kilkunastu modeli w tygodniu, zamiast kilkuset, za to celowo ręcznie składają całe auto od początku aż do opuszczenia linii.
Produkcja na masową skalę
Marki jak Rolce Royce mogą później za swoje samochody zażądać zdecydowanie większej zapłaty właśnie dlatego, że od początku do końca produkowane są one metodą ręczną. Ubrania szyte ręcznie także osiągają większą wartość niż te produkowane metodą przemysłową na masową skalę, podobnie ma się rzecz chociażby z meblami lub artykułami dekoracyjnymi – to, co wymaga ręcznej pracy jednego człowieka od początku do końca, jest nie tylko więcej warte, ale przeważnie także bardziej sprawne. Firmy ceniące więc sobie przede wszystkim własną renomę i prestiż marki, nie zrobią nic, aby zaburzyć poziom oferowanych usług i towarów przez wprowadzenie nowoczesnych technologii do linii produkcyjnej.
Natomiast w kwestiach, gdzie liczy się przede wszystkim tempo produkcji i jej ekonomiczna opłacalność, nowe urządzenia i technologie są powszechnie stosowane. Ilość pracowników fizycznie zaangażowanych w projekt jest ograniczona do minimum, natomiast rośnie ilość pracowników wyszkolonych do obsługi specjalistycznych urządzeń występujących na tej linii. Potrzeba niekiedy ogromnej wiedzy informatycznej lub inżynieryjnej, aby w ogóle brać udział w takich zaawansowanych procesach produkcyjnych dużej fabryki.
Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Mega-Fabryki.pl