Które kraje oferują niższe podatki dla przedsiębiorców?
Jeszcze do niedawna polscy biznesmeni byli tak bardzo przywiązani do polskiego rynku, że założenie działalności gospodarczej poza granicami rodzimego kraju miało rację bytu jedynie w sytuacji, kiedy dany przedsiębiorca zdecydował się na próbę ekspansji zagranicznej. Obecna sytuacja ekonomiczna, ale również brak przychylności przepisów polskiego prawa względem polskich firm i wysokie koszty prowadzenia działalności, przyczyniła się do tego, że jednostki gospodarcze coraz częściej decydują się na założenie i prowadzenie firmy za granicą. Które kraje cechują się największą elastycznością przepisów, ale przede wszystkim oferują niższe podatki dla przedsiębiorców?
Podatki i składki zdrowotne oraz emerytalne
Jakie kierunki prowadzenia działalności poza granicami Kraju nad Wisłą najczęściej obierają Polacy? Otóż wśród wszystkich państw wyróżniających się przystępnością finansową i tolerancyjnym prawem, niewątpliwie wiodą prym Niemcy, Czechy i Wielka Brytania. Zarówno nasi sąsiedzi, jak i Wyspy Brytyjskie zdecydowały się na ułatwienie życia przedsiębiorcom, regulując system podatkowy, który nie opiera się na kilkunastu różnych podatkach, tak jak ma to miejsce w przypadku Polski.
Okazuje się jednak, że nie są to jedyne zalety płynące z założenia biznesu za granicą. Sen z powiek przeciętnego polskiego biznesmena spędzają wszelkiego rodzaju składki, w tym niespecjalnie niskie opłaty na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na prowadzenie swojego biznesu w innym niż Polska kraju, może, w zależności od uwarunkowań, uniknąć odprowadzania składek ZUS. Dobrym przykładem takiej możliwości jest Wielka Brytania. Jeżeli wybrana forma prawna będzie spółką LTD, a jej właściciel zostanie mianowany na stanowisko dyrektora spółki i przyzna sobie najniższą kwotę wynagrodzenia, to bardzo prawdopodobne, że dzięki takiemu rozwiązaniu uniknie obowiązku regularnego uiszczania określonych kwot na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego i składek emerytalnych (a mimo to będą mu one przysługiwać).
Jeżeli już jesteśmy przy temacie emerytur, warto tutaj podkreślić kolejny walor będący skutkiem założenia firmy w UK. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na opłacanie składek emerytalnych, nawet tych w najniższej wymaganej wysokości, automatycznie zyskuje prawo do pobierania brytyjskiej emerytury po osiągnięciu wymaganego wieku.
Zagraniczna działalność gospodarcza w praktyce
Wielu przedsiębiorców być może już od dłuższego czasu nosi się z decyzją o przeniesieniu działalności poza granice ojczystego kraju, ich wątpliwości budzą jednak kwestie związane z samym procesem rejestracji, a później również prowadzenia biznesu. Okazuje się jednak, że nie jest to powód do zmartwień. Ułatwienie procedur, a także krótki czas rejestracji spółki to kolejne bodźce mobilizujące do zmian.
Założenie spółki Ltd w Wielkiej Brytanii to mechanizm trwający zaledwie dobę, a przez wszystkie jego etapy można z powodzeniem przejść zdalnie. Dodatkowo samo prowadzenie firmy w Anglii nie wymaga od jej właściciela osobistego stawiennictwa w tamtejszych urzędach. Nie trzeba wiec przejmować się kosztem regularnych podróży służbowych.
Rejestracja działalności na terenie Niemiec powinna zająć nie więcej niż tydzień, natomiast w Czechach – około dwunastu dni. Stosunkowo niskie koszty założenia biznesu poza Polską to kolejny, opłacalny argument dotyczący takiego kroku biznesowego, choć także w tym miejscu na prowadzenie wysuwa się Wielka Brytania, w której koszt otwarcia firmy w Anglii wynosi zaledwie kilkadziesiąt funtów, podczas gdy, dla porównania, w Niemczech jest to kwota rzędu 700 euro. W przeliczeniu na złotówki mamy więc miażdżącą przewagę UK w wysokości prawie 3 tysięcy złotych już na starcie!
Przejrzysty system podatkowy i finansowy, możliwość prowadzenia przedsiębiorstwa z pozycji domowego fotela, kusząca wysokość kwoty wolnej od podatku, a także zachęcająca wysokość brytyjskiej emerytury to tylko wisienka na torcie korzyści. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów, zajrzyj tutaj: https://www.taxangels.pl/blog/korzysci-prowadzenia-spolki-ltd-wielkiej-brytanii/.