Które kraje oferują niższe podatki dla przedsiębiorców?

[REKLAMA]

Jeszcze do niedawna polscy biznesmeni byli tak bardzo przywiązani do polskiego rynku, że założenie działalności gospodarczej poza granicami rodzimego kraju miało rację bytu jedynie w sytuacji, kiedy dany przedsiębiorca zdecydował się na próbę ekspansji zagranicznej. Obecna sytuacja ekonomiczna, ale również brak przychylności przepisów polskiego prawa względem polskich firm i wysokie koszty prowadzenia działalności, przyczyniła się do tego, że jednostki gospodarcze coraz częściej decydują się na założenie i prowadzenie firmy za granicą. Które kraje cechują się największą elastycznością przepisów, ale przede wszystkim oferują niższe podatki dla przedsiębiorców?

Podatki i składki zdrowotne oraz emerytalne

Jakie kierunki prowadzenia działalności poza granicami Kraju nad Wisłą najczęściej obierają Polacy? Otóż wśród wszystkich państw wyróżniających się przystępnością finansową i tolerancyjnym prawem, niewątpliwie wiodą prym Niemcy, Czechy i Wielka Brytania. Zarówno nasi sąsiedzi, jak i Wyspy Brytyjskie zdecydowały się na ułatwienie życia przedsiębiorcom, regulując system podatkowy, który nie opiera się na kilkunastu różnych podatkach, tak jak ma to miejsce w przypadku Polski.

Okazuje się jednak, że nie są to jedyne zalety płynące z założenia biznesu za granicą. Sen z powiek przeciętnego polskiego biznesmena spędzają wszelkiego rodzaju składki, w tym niespecjalnie niskie opłaty na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W sytuacji, kiedy przedsiębiorca zdecyduje się na prowadzenie swojego biznesu w innym niż Polska kraju, może, w zależności od uwarunkowań, uniknąć odprowadzania składek ZUS. Dobrym przykładem takiej możliwości jest Wielka Brytania. Jeżeli wybrana forma prawna będzie spółką LTD, a jej właściciel zostanie mianowany na stanowisko dyrektora spółki i przyzna sobie najniższą kwotę wynagrodzenia, to bardzo prawdopodobne, że dzięki takiemu rozwiązaniu uniknie obowiązku regularnego uiszczania określonych kwot na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego i składek emerytalnych (a mimo to będą mu one przysługiwać).

Jeżeli już jesteśmy przy temacie emerytur, warto tutaj podkreślić kolejny walor będący skutkiem założenia firmy w UK. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na opłacanie składek emerytalnych, nawet tych w najniższej wymaganej wysokości, automatycznie zyskuje prawo do pobierania brytyjskiej emerytury po osiągnięciu wymaganego wieku.

Zagraniczna działalność gospodarcza w praktyce

Wielu przedsiębiorców być może już od dłuższego czasu nosi się z decyzją o przeniesieniu działalności poza granice ojczystego kraju, ich wątpliwości budzą jednak kwestie związane z samym procesem rejestracji, a później również prowadzenia biznesu. Okazuje się jednak, że nie jest to powód do zmartwień. Ułatwienie procedur, a także krótki czas rejestracji spółki to kolejne bodźce mobilizujące do zmian.

Założenie spółki Ltd w Wielkiej Brytanii to mechanizm trwający zaledwie dobę, a przez wszystkie jego etapy można z powodzeniem przejść zdalnie. Dodatkowo samo prowadzenie firmy w Anglii nie wymaga od jej właściciela osobistego stawiennictwa w tamtejszych urzędach. Nie trzeba wiec przejmować się kosztem regularnych podróży służbowych.

Rejestracja działalności na terenie Niemiec powinna zająć nie więcej niż tydzień, natomiast w Czechach – około dwunastu dni. Stosunkowo niskie koszty założenia biznesu poza Polską to kolejny, opłacalny argument dotyczący takiego kroku biznesowego, choć także w tym miejscu na prowadzenie wysuwa się Wielka Brytania, w której koszt otwarcia firmy w Anglii wynosi zaledwie kilkadziesiąt funtów, podczas gdy, dla porównania, w Niemczech jest to kwota rzędu 700 euro. W przeliczeniu na złotówki mamy więc miażdżącą przewagę UK w wysokości prawie 3 tysięcy złotych już na starcie!

Przejrzysty system podatkowy i finansowy, możliwość prowadzenia przedsiębiorstwa z pozycji domowego fotela, kusząca wysokość kwoty wolnej od podatku, a także zachęcająca wysokość brytyjskiej emerytury to tylko wisienka na torcie korzyści. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów, zajrzyj tutaj: https://www.taxangels.pl/blog/korzysci-prowadzenia-spolki-ltd-wielkiej-brytanii/.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *