Konsolidacja kredytów – ratunek dla osób w finansowych tarapatach
Kiedy zaciągamy kredyt staramy się wybrać jak najbardziej korzystną ofertę. Po jakimś czasie może się jednak okazać, że nie była ona tak trafiona jak nam się wydawało. Od momentu, w którym zaciągnęliśmy pożyczkę mogły zmienić się warunki panujące na rynku, co sprawiło, że nasze zobowiązanie stało się zupełnie nieopłacalne i niekorzystne dla nas. W takim przypadku warto zastanowić się nad konsolidacją długu.
Konsolidacja kredytu – czym jest?
Jeśli masz kilka różnych, niekorzystnych pożyczek, możesz je połączyć w jedno zobowiązanie a tym samym ujednolicić oprocentowanie. To właśnie nazwa się konsolidacją długu. Wiąże się ona z zaciągnięciem całkiem nowego kredytu, zwanego kredytem konsolidacyjnym, aby spłacić nim pozostałe pożyczki. Mogą to być zupełnie niezwiązane ze sobą zobowiązania takie jak kredyty mieszkaniowe, debet na karcie kredytowej czy też pożyczki gotówkowe.
Głównym powodem zaciągania takiego kredytu jest to, że jego rata jest raczej niższa niż suma rat wcześniejszych kredytów. Obniża to zatem comiesięczne zobowiązania, dzięki czemu staje się atrakcyjną ofertą dla osób znajdujących się w nieciekawym położeniu finansowym. Nie ma jednak nic za darmo – często spłata kredytu konsolidacyjnego przeciąga się w czasie i choć raty co miesiąc są niższe to samo uregulowanie tego zobowiązania trwa dłużej.
Kiedy warto się ratować?
W momencie, w którym jesteśmy w dołku finansowym i potrzebujemy obniżyć nasze miesięczne zobowiązania dobrym wyjściem z sytuacji jest właśnie konsolidacja długu. Pozwoli nam ona na ustabilizowanie się i odciąży odrobinę nasz budżet. Można z niej również skorzystać wtedy, kiedy na rynku sytuacja zmieniła się na tyle, że oferta kredytu konsolidacyjnego jest dużo bardziej korzystna niż naszych pozostałych zobowiązań. Jeżeli natomiast oferta nie uratuje naszego budżetu, ale również nie pogorszy sytuacji warto pomyśleć o niej w ramach uporządkowania swoich zobowiązań. Osoby, które mają wiele różnych kredytów do spłaty mogą mieć trudności z zapamiętaniem jaką ratę kiedy powinny zapłacić. Wygodnym rozwiązaniem będzie wtedy wzięcie kredytu konsolidacyjnego, ponieważ łatwiej puścić jeden przelew niż kilka różnych, w innych terminach do odmiennych odbiorców.
Jak dostać kredyt konsolidacyjny?
Proces ubiegania się o konsolidację długu jest taki sam jak w przypadku procedury stosowanej w przypadku starania się o inne zobowiązania kredytowe. Różnica jednak jest taka, że w tym przypadku musimy przedstawić dokumenty dotyczące innych kredytów i pożyczek, które konsolidacji zamierzamy poddać. Warto również wiedzieć, że pieniądze uzyskane z kredytu konsolidacyjnego nie trafiają na nasz rachunek bankowy tylko na konta konsolidowanych zobowiązań.
Więcej o konsolidacji kredytów hipotecznych znajdziesz na: http://www.totalmoney.pl/kredyty-konsolidacyjne-hipoteczne.
Analizujmy!
Zanim podejmiemy decyzję o tym, że będziemy się starać o kredyt konsolidacyjny, powinniśmy sprawdzić jego oferty w kilku różnych bankach. Należy również pamiętać żeby upewnić się czy w umowach naszych wcześniejszych zobowiązań nie ma kar i prowizji za nadpłatę kredytu.
Konsolidacja kredytów może pomóc nam ustabilizować sytuację dotyczącą finansów a nawet pomóc zachować płynność finansową. Może być zatem dla nas ratunkiem. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji oraz ubieganiem się o kredyt konsolidacyjny powinniśmy sprawdzić i przeanalizować wszystkie możliwe opcje a następnie wybrać najlepszą z nich.