Finansowanie kontraktu z jednostkami samorządu terytorialnego

[REKLAMA]

Masz podpisany kontrakt z jednostką samorządu terytorialnego i zastanawiasz się jak go sfinansować?  Kontrakt ten opiewa na sporą sumę  a tobie brakuje środków na jego realizacje?

Kredyt pod kontrakt to rodzaj finansowania dzięki któremu sfinansujesz realizacje kontraktu.

Kredyt na sfinansowanie realizacji przetargu działa bardzo prosto. Musisz wystąpić do jednostki samorządu terytorialnego z zapytaniem o zgodę na wyrażenie cesji z wierzytelności z kontraktu. Warto już na samym starcie sprawdzić czy taka cesja nie została wyłączona w zapisie treści kontraktu. Cesja z kontraktu stanowi swoiste zabezpieczenie, ze płatności z kontraktu trafią bezpośrednio na rachunek do banku kredytującego. Dziki temu bank ma zabezpieczenie przez co nie musisz przedstawiać zabezpieczenia twardego np. hipoteki czy też zastawu na środkach trwałych. Dzięki zabezpieczaniu bank może udzielić Ci kwot wyższą niż zabezpieczenia nie byłby wcale.

A co jeśli jednostka samorządowa nie wyrazi zgody na cesja?

Są inne metody finansowania kontraktów w przypadku gdy gmina nam odmówi finansowania. Jednym z sposobów może być skorzystanie z kredytu niezabezpieczonego.  Często bank będzie nam w stanie udzielić 500 000 zł –  1 mln zł. Oczywiście wszystko jest zależne od segmentu klienta.

Innym ze sposobów zwłaszcza jeżeli mamy kontrakt z płatnościami cyklicznymi może być skorzystanie z faktoringu cichego. To forma zarezerwowana dla dobrych firm. Plusem takiego rozwiązania jest to że nie musimy się zwracać do naszego kontrahenta z zapytaniem o zgodę na cesje. Faktoring także nie wpływa na pogorszenie wskaźników bilansu jeżeli nasza firma rozlicza się na pełnym bilansie.

Jaki jest koszt finansowania kredytem bankowych realizacji kontraktu?

Jeżeli popatrzymy na koszt kredytu w zależności do jakiego segmentu zalicza się podmiot może wynosić między 4-8% w skali roku. Jest to uzależnione od banku i produktu. Jeżeli chodzi o produkty faktoringowe i wykupy wierzytelności cena takiego rozwiązania przeważnie jest wyższa i może oscylować w przedziale 6-30% w skali roku. Należy zauważyć, ze większość firm faktoringowych pożycza pieniądze z rynku wiec to źródło finansowania musi być droższe.

Na temat różnicą miedzy finansowaniem bankowym a faktoringowym znajdziesz pod adresem http://faktoring.biz/faktoring/jak-sfinansowac-wygrany-przetarg-kredyt-pod-kontrakt-w-banku-czy-pozyczka-u-faktora/

Jeżeli realizujesz kontrakty wato zapoznać się także z filmem dotyczącym rozwiązań faktoringowych jakie dostępne są na rynku.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. tomaszz33 pisze:

    Bardzo dobry i ciekawy wpis, widać że autor zna się na swojej branży. Pozdrawiam,

  2. Uwielbiam słuchać porad Szymańskiego, Krzysztof jednak wie co mówi i robi to z sensem 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *