6 zwyczajów przyjaznych dla portfela
Mimo, że zarabiasz całkiem niezłe pieniądze, masz wrażenie, że w magiczny sposób środki znikają z twojego portfela? A może pomimo, że comiesięczna wypłata jest o wiele wyższa niż średnia krajowa, nie możesz poradzić sobie ze spłatą zadłużenia? Oto 6 zwyczajów, które pomogą ci skutecznie zapanować nad budżetem.
Budżetowanie i kontrola codziennych wydatków czy oszczędzanie nie leżą w nawyku każdego. Warto zrozumieć – im prędzej, tym lepiej – że dobre gospodarowanie pieniędzmi to przede wszystkim kwestia rozsądku i silnej woli, a nie nadzwyczajnych umiejętności.
1. Planuj wydatki
Co miesiąc zarabiasz taką samą kwotę? To świetnie! O wiele łatwiej będzie ci zaplanować wydatki. Znając zarówno kwotę, jaką dysponujesz, jak i wszelkie stałe koszty (czynsz, rachunki, kredyty gotówkowe, hipoteczne i inne) możesz zaplanować z góry, jak rozdysponować pieniądze na resztę potrzeb. Unikniesz w ten sposób sytuacji, gdy po jednej wizycie w centrum handlowym i zapłaceniu wszelkich stałych zobowiązań okazuje się, że już na początku miesiąca wydałeś niemal całą gotówkę.
2. Pożyczaj pieniądze z pewnych źródeł
Kredyty gotówkowe zaciągaj tylko w bankach. Zawsze porównuj kilka ofert i wybieraj najtańszą, najkorzystniejszą pożyczkę o przejrzystych zasadach. Unikniesz w ten sposób sytuacji, gdy musisz oddać nawet 100% więcej, niż pożyczyłeś. Kredyty gotówkowe, samochodowe czy remontowe to produkty, z których warto korzystać odpowiedzialnie.
3. Najpierw obowiązki, potem przyjemności
W pierwszej kolejności zawsze spłacaj długi oraz rachunki. Planując wydatki, środki na te cele odłóż na bok i od początku traktuj je tak, jakby były już wydane. Dopiero po spłaceniu zobowiązań dysponuj pozostałymi pieniędzmi, a unikniesz spirali zadłużenia.
4. Zapisuj wydatki
Zbieraj paragony, zapisuj wydatki lub co najmniej przeglądaj historię konta w aplikacji mobilnej twojego banku. Nie zawsze zdajesz sobie sprawę z tego, jakie kwoty wydajesz na codzienne, pozornie małe wydatki. 5-15 złotych dziennie (a tyle kosztuje codziennie kupowane ciastko, gazeta, papierosy czy kawa) to w skali miesiąca i roku dość poważne sumy.
5. Oszczędzaj drobne kwoty
Kup świnkę- skarbonkę i wrzucaj do niej drobne. Jeśli wolisz mniej tradycyjne metody, załóż konto oszczędnościowe i co miesiąc przelewaj na nie niewielką kwotę, na przykład 50 złotych. W przyszłości te wolne środki będziesz mógł wydać na dowolny cel: wycieczkę do kina albo naprawę zepsutej zmywarki.
6. Oszczędzaj większe kwoty
Warto mieć oszczędności, dlatego ten punkt powinieneś umieścić w domowym budżecie podczas jego tworzenia. Celem oszczędzania powinno być posiadanie co najmniej środków wysokości 3-4 comiesięcznych wypłat. W ten sposób będziesz mieć pewność, że poradzisz sobie w razie nieprzewidzianych sytuacji takich, jak kłopoty ze zdrowiem albo utrata pracy.